Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin Erzurum yöresinde tarımsal faaliyetlere etkisi
The effect of global warming and climate change on agricultural activities in Erzurum region
  1. Tez No: 900010
  2. Yazar: AHMET İLKER DOKUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Küresel iklim değişikliği ile mücadelede Avrupa Birliği müktesebatında yer alan başlıkları ele alarak, Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki Türkiye'nin Avrupa Birliği müktesebatına uyum çalışmalarını araştırmak diğer yandan da Küresel İklim Değişikliğinin Erzurum iline olan tarımsal yönden etkilerini doğrudan araştırmaktır. … Yöntem:Bu çalışmada Erzurum ili iklim verileri meta-sentez yöntemi kullanılmıştır. Yapılan bu nitel çalışmada, kaynak taraması yapılmıştır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında hazırlanan tezlerden belirli ölçütler doğrultusunda yararlanılmıştır. Araştırmaya konu çalışma sonuçları değerlendirildiğinde önemli bulgulara ulaşılmıştır… Bulgular:Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen verilere göre Erzurum'un yıllık yağış miktarında azalış söz konusudur. Bu azalış 1928-1980 yılları ortalamasına göre 1980-2020 yılları ortalamasında yaklaşık 50 mm'dir. Her ne kadar son yıllarda Erzurum ikliminde bilhassa kış aylarında yumuşama söz konusu olsa da yaz aylarının serin geçmesi yıllık ortalama sıcaklıkta düşüş eğilimi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Erzurum ilinde Nisan ve Mayıs aylarına ait uzun yıllar ortalama yağış miktarı, sırasıyla 57,8 ve 118,0 mm iken bu değerler son yılların ortalaması olarak, 11,4 ve 32,8 mm olarak ölçülmüştür. İklim verilerindeki bu dramatik değişimler toprak nemi ve bitki büyüme döneminde kuralığı felakete dönüştürecek sonuçlar oluşturmuştur. Tarımsal kuraklık ve su potansiyelinin bu koşullara uygun planlanması yeni bir stratejik plan içerisinde yeniden oluşturulmaya ihtiyaç duymaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: By addressing the topics in the European Union acquis in the fight against global climate change, it is to investigate Turkey's harmonization efforts with the European Union acquis, which is in the process of harmonization with the European Union, and on the other hand, to directly investigate the agricultural effects of Global Climate Change on the province of Erzurum.… Method: In this study, Erzurum province climate data meta-synthesis method was used. In this qualitative study, a literature review was conducted. Theses prepared on the subjects of global warming and climate change were used in accordance with certain criteria. When the results of the study subject to the research were evaluated, important findings were reached.… Findings: According to the data obtained as a result of the investigations, there is a decrease in the annual rainfall of Erzurum. This decrease is approximately 50 mm on average between 1980 and 2020, compared to the average between 1928 and 1980. Although there has been a softening in the Erzurum climate in recent years, especially in the winter months, it has been determined that the summer months are cool and there is a downward trend in the annual average temperature… Results: While the average rainfall for April and May in Erzurum province for many years was 57.8 and 118.0 mm, respectively, these values were measured as 11.4 and 32.8 mm as the average of recent years. These dramatic changes in climate data have created consequences that will turn drought into a disaster during the soil moisture and plant growth period. Planning of agricultural drought and water potential in accordance with these conditions needs to be reconstructed in a new strategic plan…