Cultural diplomacy in Eurasia: Russia and Kazakhstan cases
Avrasya'da kültür diplomasisi: Rusya ve Kazakistan örnekleri
- Tez No: 900011
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu tezde, 21.yüzyılın hızla değişen dünya siyaseti içerisinde diplomasi ve kültür kavramları merkeze alınarak, Avrasya'ya ilişkin örnek olaylarla kültürel diplomasi süreçleri incelenecektir. Tarihsel, toplumsal, ekonomik ve politik yapılar dış politika ve diplomaside Reelpolitik'i hakim ideoloji olarak desteklemeye devam etmiş ve bu Realist çerçevede kültür ve kültürel açılımlar en temel bileşenler olmasa da destekleyici unsurlar olarak görülmeye devam etmiştir. Bu bağlamda tez geniş Avrasya bölgesinde yer alan iki önemli ve farklı oyuncuya odaklanacaktır: Bölgesel ve küresel meselelerde tarihsel olarak daha güçlü bir konuma sahip olan Rusya ve halen öncü bir Avrasya-Orta Asya devleti konumundaki Kazakistan. Genel argüman, toplumlarda inşa edilmiş farklı değerler ve uygulamalar dizisi olarak alınan kültürün, Kazakistan'da gözlemlendiği gibi Avrasya devletlerindeki uzmanların, diplomatların ve yönetici elitlerin elinde, milliyetçi araçsallaştırma sürecinin bir parçası olarak görülebileceğini örnekleyecektir. Ancak, anılan kültürel diplomatik eylemler, Rusya örneğinde inceleneceği gibi bazı tarihsel Oryantalist eğilimler yoluyla Avrasya'nın güçlü aktörlerinin hegemonyalarını sürdürmek için kullandıkları araçlar olarak da görülecektir. Anılan konular etrafında tez, niteliksel ve disiplinler arası araştırma yöntemlerine dayanacak ve kültürü, kültürel diplomasiyi ve bunlar etrafında gelişen Avrasya bölgesindeki tartışmaları İnşacı ve eleştirel tarihselleştirici bir bakış açısıyla analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, taking the terms diplomacy and culture into the orbit within the rapidly-changing world politics of the 21st century, processes of cultural diplomacy will be examined with case studies on Eurasia. Historical, social, economic and political structures have continued to support Realpolitik as the dominant ideology in foreign policy and diplomacy, and in this Realist framework, culture and cultural openings continued to be regarded as supportive components, but not the most essential ones. In this respect, the thesis will focus on two crucial and different players in wide Eurasian area: Russia with its historically stronger position in regional and global affairs and Kazakhstan as a currently-pioneering Eurasian and Central Asian state. The general argument will exemplify that culture, taken as constructed set of different values and practices in societies, can be regarded part of a nationalist instrumentalization-process at the hands of specialists, diplomats and governing elites in Eurasian states as observed in Kazakhstan. But cultural diplomatic acts can be seen additionally as tools used by powerful actors of Eurasia to maintain their hegemony, mostly with some historically Orientalist inclinations as seen in the Russian case. Examining these issues, the thesis will be based on qualitative and interdisciplinary research methods and analyzes culture, cultural diplomacy and discussions around them in the Eurasian region from a constructivist and historicizing critical perspectives.