Edremit körfezi: Doğal resiflerden yapay resiflere 5 yıllık zaman serisinde incelenmesi
The Edremit bay: Examination from natural reefs to artificial reefs in a 5-year time series
- Tez No: 900055
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
2011 yılında Edremit Körfezi'ne atılan Akdeniz'in en büyük yapay habitat alanlarından birisini oluşturan“Edremit Körfezi Yapay Resifleri”nin işlevselliğini ölçmek ve farklı habitatlardaki balık türlerinin yumurta, larva ve ergin bireylerinin tespit edilmesi, balık tür çeşitliliği ve yoğunluğu arasındaki farklılık sebeplerini araştırmak ve fizikokimyasal değerlerin etkisini anlayabilmek bu çalışmanın temel amacını teşkil etmektedir. Edremit Körfezi'nde Narlı kıyılarından Akçay kıyılarına kadar olan ve sahile yakın hatta, 6000 den fazla, C3 tipi betondan yapılmış silindirik şekilli yapay resif alanı ile yine aynı alandaki doğal resif alanı 2013-2017 yılları arasında balık çeşitliliği açısından incelenmiştir. Çalışma mevsimsel olarak yapılmış olup her istasyon için sadece 2013 yılında uzatma ağ; 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında ise hem uzatma ağ hem de trol kullanılmıştır. Genel olarak yıllara göre tür sayısı ise; 2013 uzatma ağ 24 tür, 2014 uzatma ağ 49 tür, 2014 trol 77 tür; 2015 uzatma ağ 43 tür; 2015 trol 58 tür; 2016 uzatma ağ 56 tür; 2016 trol 59 tür; 2017 uzatma ağ 34 tür; 2017 trol 62 tür olarak tespit edilmiştir. Her yıl ve her iki farklı habitat için biyoçeşitlilik indeksleri ise PRIMER 7.0 ekolojik istatistik paket programının DIVERSE fonksiyonu kullanılarak hesaplanmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde ise doğal resiflerde 5 yıl süresince toplam 89 tür tespit edilmiş olup en yoğun birey sayısına sahip tür ise Diplodus annularis tespit edilirken, yapay resiflerde ise 102 tür tespit edilmiş olup en yoğun birey sayısına sahip tür ise Mullus barbatus olarak tespit edilmiştir. Yapay resiflerin tür sayısı ve toplam birey sayısı bakımından doğal resiflere göre daha yüksek miktarlara sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2011, the main objective of this study was to measure the functionality of the“Edremit Bay Artificial Reefs”, one of the largest artificial habitat areas in the Mediterranean, and to determine the eggs, larvae and adult individuals of fish species in different habitats, to investigate the reasons for the differences between fish species diversity and density in different habitats and to understand the effect of physicochemical values. More than 6000 cylindrical shaped artificial reef areas made of C3 type concrete and natural reef areas in the same area from Narlı to Akçay coasts of Edremit Bay were analysed in terms of fish diversity between 2013-2017. The study was carried out seasonally and for each station, extension net was used only in 2013, while both extension net and trawl were used in 2014, 2015, 2016 and 2017. In general, the number of species according to years was determined as follows: 2013 extension net 24 species, 2014 extension net 49 species, 2014 trawl 77 species; 2015 extension net 43 species; 2015 trawl 58 species; 2016 extension net 56 species; 2016 trawl 59 species; 2017 extension net 34 species; 2017 trawl 62 species. Biodiversity indices for each year and for both habitats were calculated using the DIVERSE function of PRIMER 7.0 ecological statistics package programme. In general, a total of 89 species were detected in natural reefs for 5 years and the species with the highest number of individuals was Diplodus annularis, while 102 species were detected in artificial reefs and the species with the highest number of individuals was Mullus barbatus. It was determined that artificial reefs had higher numbers of species and total number of individuals than natural reefs.