Post truht gerçekliğin yeniden inşası: TikTok örneği
Post truht reconstruction of reality: The tikTok example
- Tez No: 900056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TUĞÇE KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, TikTok platformunun post-truth çağında toplumsal gerçekliğin yeniden inşasında oynadığı rolü derinlemesine incelemiştir. Elde edilen bulgular, TikTok'un algoritma temelli içerik önerme mekanizmalarının, kullanıcıların gerçeklik algısını nasıl etkilediğini açıkça göstermektedir. TikTok, kullanıcıların gerçekliği çarpıtarak sunan içeriklere erişimini kolaylaştırmakta ve bu süreçte gerçek dışı bilgi ve söylemlerin hızla yayılmasına olanak tanımaktadır. Discourse analizi, TikTok'taki içeriklerin dil ve sembollerinin, platformun post- truth ortamını nasıl beslediğini ortaya koymuştur. TikTok, içerik üreticilerinin dikkat çekmek için gerçekliği manipüle ettiği ve izleyicileri bu manipülasyona dâhil ettiği bir mecra haline gelmiştir. Bu durum, platformun toplumsal gerçekliği şekillendirme gücünü gözler önüne sermektedir. Ayrıca, TikTok'ta üretilen içeriklerin tematik çeşitliliği ve bu içeriklerin izleyiciler üzerindeki etkisi, platformun post-truth çağında nasıl bir etki yarattığını anlamamızda kritik bir öneme sahiptir. TikTok, izleyicilere gerçekliği yeniden tanımlama ve şekillendirme gücünü verirken, aynı zamanda bu yeni gerçekliğin sınırlarını belirsizleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This This thesis has thoroughly examined the role of the TikTok platform in the reconstruction of social reality in the post-truth era. The findings clearly demonstrate how TikTok's algorithm-based content recommendation mechanisms influence users' perceptions of reality. TikTok facilitates access to content that distorts reality, enabling the rapid dissemination of false information and narratives. Discourse analysis has revealed how the language and symbols used in TikTok content contribute to the post-truth environment on the platform. TikTok has become a space where content creators manipulate reality to attract attention and involve viewers in this manipulation. This highlights the platform's power in shaping social reality. Furthermore, the thematic diversity of the content produced on TikTok and its impact on viewers are crucial for understanding the platform's influence in the post- truth era. TikTok not only gives viewers the power to redefine and reshape reality but also blurs the boundaries of this new reality. The results of this study clearly indicate that TikTok plays a central role in the reconstruction of social reality in the post-truth era, with far-reaching societal implications. In conclusion, TikTok has emerged not merely as an entertainment platform but as an active agent in the reconstruction of social reality.