CuO yarıiletken filmlerin ultrasonik spray pyrolysis yöntemiyle üretilmesi ve gaz sensörü uygulamaları
Production of cuO semiconductor films by ultronic spray pyrolysis method and gas sensor applications
- Tez No: 900068
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, farklı bakır kaynağı kullanılarak, farklı taban sıcaklıklarında ultrasonik spray pyrolysis yöntemiyle cam ve ITO tabanlar üzerine nanoyapılı CuO ince filmleri üretilmiştir. Numunelerin bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden elde edilen tüm CuO filmlerinin polikristal ve monoklinik yapıda oldukları belirlenmiştir. Tanecik boyutlarının elde etme deney parametrelerine bağlı olarak 17- 29 nm arasında değiştiği belirlenmiştir. FT-IR ve Raman spektroskopileri kullanılarak elde edilen filmlerin yapısal özellikleri incelenmiştir. Numunelerin yüzey morfolojisi analizleri alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile incelenmiştir. Yüzey morfolojilerinin kullanılan bakır öncül kaynağına ve taban sıcaklığına bağlı olduğu görülmüştür. Filmlerin yasak enerji aralıklarının direkt bant geçişli oldukları ve enerji aralıklarının yaklaşık 1,40 - 1,70 eV arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca, CuO nanoparçacıkların farklı sıcaklıklarda LPG ve CO gazı algılama özellikleri incelenmiştir. Cam/ p-CuO / Au sensörü üretilmiş ve hedef gazlar LPG ve CO gazı ortamında algılama performansları incelenmiştir. Gaz duyarlılığı testleri, CuO nanoyapılarının LPG ve CO gazına karşı 110 °C sıcaklıkta yüksek duyarlılık gösterdiğini ve gaz sensörlerinde uygulanabilirliğini kanıtladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CuO thin films were produced on glass and ITO substrates by the ultrasonic spray pyrolysis method at different substrate temperatures with different copper sources. Some physical poperties of the films have been examined. X-ray diffraction spectra showed that CuO films are polycrystalline having monoclinic in structure. Crystallite sizes of the samples varied in the range from 17 to 29 nm depending on the deposition experimental parameters. FT-IR and Raman studies have been carried out to characterize the structural properties of the films. The morphological properties of the films have been investigated by field emission scanning electron microscope (FESEM). FESEM results revealed that morphological properties of the samples depend on the copper precursor source and substrate temperatures. The materials have exhibited direct band gap characteristics and the band gap values of the samples are in the range of 1.40 – 1.70 eV. In addition, the LPG and CO gas sensing properties of CuO nanoparticles at different temperatures were investigated. Glass/ p-CuO/Au sensor was constructed and its sensing performances in target gases LPG and CO gas were investigated. The gas sensitivity tests have demonstrated that the CuO nanostructures exhibit high sensitivity to LPG and CO gas at 110 °C proving their applicability in gas sensors.