Simvastatin için kontrollü ilaç salım sisteminin geliştirilmesi
Development of a controlled drug release system for simvastatine
  1. Tez No: 900079
  2. Yazar: SONA FAALNOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BERELİ, PROF. DR. İBRAHİM VARGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, simvastatinin kontrollü salınımı için moleküler baskılama tekniği (MIT) kullanılarak, farklı derişimlerde poli(2-hidroksietil metakrilat-N-methacryloyl-L- tryptophan methyl ester) kriyojel membranlar sentezlendi. Sentezlenen simvastatin baskılanmış (MIP) ve baskılanmamış (NIP) kriyojel membranların sentezi, -20 °C sıcaklıkta ve 24 saat süreyle gerçekleştirildi. Kriyojel membranlar yaklaşık 10 mm çapında ve 1.0 mm kalınlığında hazırlandı. Farklı derişimlerde (0.5 mg, 0.75 mg ve 1 mg) hidrofilik simvastatin içeren kriyojel membranlar sırasıyla MIP-I, MIP-II ve MIP-III olarak hazırlandı ve her grup membran üzerine ilaç yükleme miktarının salım üzerine etkisini değerlendirmek amcıyla, 0.05 mg/mL, 0.25 mg/mL ve 0.5 mg/mL simvastatin çözeltileri hazırlanarak, loading işlemi yapıldı. Poli(HEMA-MATrp) kriyojel matrislerinin kimyasal ve morfolojik özellikleri karakterizasyon teknikleri ile değerlendirildi. Hazırlanan membranların şişme özellikleri ve çapraz bağlayıcı oranlarını değerlendirmek için şişme testleri gerçekleşti ve kalıp molekülün hidrofilik doğası nedeniyle hem şişme ve hem makropor oranı üzerinde artırıcı bir etkiye sahip olduğu belirlendi. Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi, kriyojel matrisinde bulunan fonksiyonel grupları belirlemek ve sentez sırasında meydana gelen kimyasal değişiklik derecesini değerlendirmek için uygulandı, böylelikle simvastatin spektrumunda 3,551 cm-1 ve 870 cm-1'de, aromatik hidroksi ve asimetrik eterik grupların OH gerilmelerine ait pikler bulundu, dolayısıyla membranlar içindeki simvastatinin bozulmamış yapısı doğrulandı. Kriyojel membranların yüzey yapısı, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile üç farklı yüksek çözünürlükte tanımlandı. 3-[4,5-Dimetiltiazol-2- il]-2,5-difenil-tetrazolyum bromür (MTT) testi yapılrak kriyojel membranlardaki hücre canlılığı, simvastatin yüklendikten 24 saat sonra sırasıyla 41 ± 2.71, 54 ± 1.38, 60 ± 3.88, 53 ± 1.04 olarak rapor edildi. X-Işını Kırınımı (XRD) yöntemi, malzemelerin kristal yapısını belirlemek için kullanıldı ve simvastatin, kırınım açısındaki (2θ) keskin pik noktaları (10.98°, 15.70°, 16.62°, 17.32°, 17.82°, 18.88°, 19.50°, 22.12° ve 22.66°) sayesinde yüksek kristallik sergilemiştir, böylece simvastatinin kristal formda olduğu tespit edildi. Kriyojel membranlardan ilaç salım hızının frklı çapraz bağlayıcı oranları (5:1, 10:1 ve 20:1), farklı ortamın pH değerleri (pH 4, pH 5, pH 6 ve pH 7.4), ortam sıcaklığı (37 °C ve 25 °C) ve yüklenen ilaç miktarı ile değiştiği gözlemlendi ve çalışmanın sonucunda en iyi salınım MIP-III kriyojel membranların 10:1 çapraz bağlayıcı oranında, fizyolojik (pH 7.4) değerinde, 37 °C sıcaklık ortamda ve 0.5 mg/mL simvstatin çözelti ile yüklendiğinde gözlemlendi. Kriyojel membranların sterilite testi için, nutrient agar ve nutrient broth besi yeri kullanıldı ve membranlar besi ortamına ekildi ve 2-5 gün (37 °C) inkübasyona bırakıldıktan sonra, ortam incelendi ve herhangi bir bakteri üremesi gözlemlenmedi. Bu çalışmanın kinetik parametrelerini (ka, kd ve KD) elde etmek için, SIM baskılanmış poli(HEMA-MATrp) (MIP) ve baskılanmamış (NIP) yüzey plazmon rezonans (SPR) sensörleri tasarlandı. Moleküler baskılama yöntemi ile hazırlanan SPR sensör ve SIM arasındaki bağlanma kinetik analizi ve adsorpsiyon modelini belirlemek amacıyla farklı izoterm modelleri uygulandı. Simvastatinin (0.001-1 mg/mL) derişim aralığındaki veriler değerlendirildiğinde elde edilen derişim-∆R grafiklerinden küçük ve büyük derişimler için sırasıyla (y=9.799x-0.0061) ve (y=3.3314x+1.585) denklemleri elde edilmiştir. Elde edilen bu grafikten doğrusallık katsayısı ise sırasıyla (R2 = 0.997) ve (R2 = 0.9255) olarak bulunmuş ve %99 doğrulukta ölçüm yapabilmektedir. Bu çalışmanın kontrollü simvastatin salınımına yönelik, moleküler baskılama yöntemiyle hazırlanan kriyojel membranın avantajlarının karşılaştırılması bakımından, literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(2-hydroxyethyl methacrylate-N-methacryloyl-L-tryptophan methyl ester) cryogel membranes were synthesized at different concentrations using the molecular imprinting technique (MIT) for controlled release of simvastatin. Synthesis of simvastatin imprinted (MIP) and non-imprinted (NIP) cryogel membranes was carried out at -20 °C for 24 hours. Cryogel membranes were prepared with a diameter of 10 mm and a thickness of 1.0 mm. Cryogel membranes containing simvastatin at different concentrations (0.5 mg, 0.75 mg and 1 mg) were prepared as MIP-I, MIP-II and MIP-III, respectively, and in order to evaluate the effect of the drug loading amount on the release of each group of membranes, 0.05 mg/mL, 0.25 mg/mL and 0.5 mg/mL simvastatin solutions were prepared and the loading process was performed. Swelling tests were performed to evaluate the swelling properties and crosslinker ratios of the prepared membranes and it was determined that the template molecule had an enhancing effect on both swelling and macropore ratio due to its hydrophilic nature. Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy was applied to determine the functional groups present in the cryogel matrix and to evaluate the degree of chemical change that occurred during the synthesis, peaks belonging to OH stretching of aromatic hydroxy and asymmetric etheric groups were found in the simvastatin spectrum at 3,551 cm-1 and 870 cm-1, confirming the intact structure of simvastatin in the membranes. By 3-[4,5-Dimethylthiazol-2-yl]- 2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test, cell viability in cryogel membranes was reported as 41 ± 2.71, 54 ± 1.38, 60 ± 3.88, 53 ± 1.04 after 24 h loading with simvastatin, respectively. X-Ray Diffraction (XRD) method was used to determine the crystal structure of the materials and simvastatin exhibited high crystallinity due to sharp peaks (10.98°, 15.70°, 16.62°, 17.32°, 17.82°, 18.88°, 19.50°, 22.12° and 22.66°) at the diffraction angle (2θ), thus simvastatin was found to be in crystalline form. As a result of the study, the best release was observed when MIP-III cryogel membranes were loaded with 0.5 mg/mL simvstatin solution at 37 °C, 10:1 crosslinker ratio (pH 7.4). For the sterility test of cryogel membranes, nutrient agar and nutrient broth were used and membranes were inoculated into the medium and after incubation for 2-5 days (37 °C), the medium was examined and no bacterial growth was observed. To obtain the kinetic parameters (ka, kd and KD) of this study, SIM imprinted poly(HEMA-MATrp) (MIP) and non-imprinted (NIP) surface plasmon resonance (SPR) sensors were designed. Different isotherm models were applied to determine the binding kinetic analysis and adsorption model between the SPR sensors and SIM. When the data in the concentration range of simvastatin (0.001-1 mg/mL) were evaluated, the equations (y=9.799x-0.0061) and (y=3.3314x+1.585) were obtained from the graphs, respectively. The linearity coefficient from these graphs were found to be (R2 = 0.997) and (R2 = 0.9255), respectively, indicating a 99% measurement accuracy. This study is believed to contribute to the literature by comparing the advantages of the cryogel membrane prepared using the molecular imprinting method for controlled simvastatin release.