Siyanostilben esaslı kalamitik sıvı kristaller
Cyanostilbene based calamitic liquid crystals
  1. Tez No: 900082
  2. Yazar: CANSU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIZ BİLGİN ERAN, PROF. DR. HURİYE AKDAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sıvı kristaller, maddenin katı ve sıvı hallerinin birbirine zıt özellikleri olan düzen ve akışkanlık halini bir arada bulunduran maddelerdir. Sıvı kristallerin her iki fazın da özelliklerini gösterebilmesi ve kendi kendine organize olabilmesi, bu moleküllerin özellikle teknoloji alanında elektronik cihazlarda kullanılabilmesini sağlamıştır. Ayrıca ilaç taşıma sistemleri, bioyosensörler, optik veri depolama malzemeleri gibi çok daha geniş kullanım alanlarına da sahiptirler. Genellikle sert bir aromatik çekirdekle birlikte esnek yan zincirlerle oluşturulan kalamitik sıvı kristaller, diğer sıvı kristallere göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür sıvı kristallerde aromatik halka ve zincirlerdeki ufak değişiklikler, sıvı kristallerin gösterdiği mesofaz şeklini ve aralığını etkiler. Sıvı kristallerde kiralitenin varlığı, optik ve elektriksel özellikler kazandırır. Özelliklerini iyileştirmek için yanal sübstitüentler, aromatik halkalar arasında bağlantı birimlerinin değişimi ve çeşitli terminal zincirlerin eklenmesi kullanılabilir. ii α-Siyanostilben yapısının bükülmüş konfigürasyonu uyarıcı tepki materyallerinde, sıvı kristal materyallerde ve katı hal floresans materyallerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yeni mesogenik kiral zincir içeren 4-alkoksi-siyanostilben türevleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Yeni hedef çubuk benzeri molekülleri tanımlamak için spektroskopik teknikler (FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR) kullanılmıştır. Polarizasyon mikroskobu (PM) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) cihazı yardımıyla mesomorfik özellikler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals are substances which combine properties of liquids and solid crystals, they are fluid like liquids and alignment order of crystals. The ability of liquid crystals to exhibit the properties of both states and to self-organize has enabled these molecules to be used in electronic devices and wide number of applications, especially in the field of new technologies such as drug delivery systems, biosensors and optical data storage materials. Calamitic rode-like shaped liquid crystals, which generally consist of a rigid aromatic core and flexible side chains, are the most used liquid crystals. Such liquid crystals exhibit a wide range of mesophases depending on the nature of the aromatic ring and chains. The presence of chirality in liquid crystals will lead to interesting optical and electrical properties. Lateral substitutions, use of various linking units between aromatic rings and various terminal chains can be used to improve their properties. The bent configuration of the cyanostilbene structure is widely used in stimuli response materials, liquid crystal materials and solid-state fluorescent materials. iv In this study, new mesogenic chiral chain-containing 4-alkoxy-cyanostilbene derivatives were synthesized and characterized. Spectroscopic techniques were used to identify the new targeted rod-like molecules (FT-IR, 1H-NMR and 13CNMR). Mesomorphic properties were studied using polarization microscopy (PM) and differential scanning calorimetry (DSC).