Measurement the natural level of radiation in oil extraction operations
Bazı seçilmiş seramik örneklerinin radyasyon soğurma özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 900081
  2. Yazar: AHMED ABDULKAREEM ABBOOD ALBUMEFREJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son zamanlarda petrol sahaları ve tesislerinde doğal olarak oluşan radyoaktif maddelerden (NORM) kaynaklanan risklere dikkat çekilmiş ve radyoaktif maddelerin kullanımının güvenliğini sağlamak için radyasyon koruma alanında birçok çalışma yürütülmüştür. Petrol endüstrisinde doğal olarak oluşan radyoaktif maddeler (NORM'lar) çok büyük miktarlarda ikincil atık olarak üretilir. Irak'ın güneyindeki Maysan Valiliği'ndeki Halfaya petrol sahalarında en verimli alanlardan birinde geniş çaplı araştırma yapıldı. On farklı yerden derinliklerde (30 cm, 40 cm, 50 cm) 30 toprak örneği toplandı. (Ra-226, Th-232 ve K-40) için aktivite konsantrasyonları elde edildi. Seçilen 10 noktada Ra-226, Th-232 ve K-40'ın ortalama radyoaktivitesi bir sintilasyon dedektörü (NaI (Tl)) kullanılarak ölçüldü. Ayrıca elde edilen sonuçlar önerilen uluslararası değerlerle karşılaştırıldı ve sonuçlar normal izin verilen seviyenin içindeydi. For (30cm) derinlik için, (U-238, Th-232 and K-40) radyonüklidlerinin minimum değerleri sırasıyla 4 numunesinde kaydedilen 450,4 Bq/kg, 10 numunesinde kaydedilen 20,4 Bq/kg ve 2 numunesinde kaydedilen 24,8 Bq/kg iken, maksimum değerler sırasıyla 6 numunesinde kaydedilen 1386,6 Bq/kg, 9 numunesinde kaydedilen 54,2 Bq/kg ve 5 numunesinde kaydedilen 129 Bq/kg olup, ortalamaları sırasıyla 1035,16 Bq/kg, 45,91 Bq/kg ve 71,9 Bq/kg'dır. (40cm) derinlik için, (U-238, Th-232 and K-40) radyonüklidlerinin minimum değeri sırasıyla 1 numunesinde kaydedilen 17,6 Bq/kg, 1 numunesinde kaydedilen 22 Bq/kg ve 9 numunesinde kaydedilen 407,8 Bq/kg iken, maksimum değer sırasıyla 6 numunesinde kaydedilen 84,8 Bq/kg, 8 numunesinde kaydedilen 152,8 Bq/kg ve 8 numunesinde kaydedilen 1647,6 Bq/kg olup, ortalamaları sırasıyla 61,09 Bq/kg, 80,5 Bq/kg ve 1161,38 Bq/kg'dır. (50cm) derinlik için, (U-238, Th-232 and K-40) radyonüklidlerinin minimum değeri sırasıyla 9 numunesinde kaydedilen 40 Bq/kg, 2 numunesinde kaydedilen 22,8 Bq/kg ve 9 numunesinde kaydedilen 462,4 Bq/kg iken, maksimum değer sırasıyla 5 numunesinde kaydedilen 100,6 Bq/kg, 8 numunesinde kaydedilen 137,8 Bq/kg ve 10 numunesinde kaydedilen 1796,4 Bq/kg olup, ortalamaları sırasıyla 35 Bq/kg, 35 Bq/kg ve 350 Bq/kg'dır. Elde edilen sonuçtan, dağılımın tekdüze olmadığı görülebilir. Ayrıca, ölçülen örneklerin hiçbirinde yapay radyonüklid tespit edilmedi, sadece K-40 in özgül aktivitesi U-238 ve Th-232. Bu nedenle, toplum sağlığına yönelik riski değerlendirmek için periyodik izleme önerilir.
Özet (Çeviri)
Recently attention has been devoted to the risks arising from naturally occurring radioactive materials (NORM) in oil fields and facilities and to ensure the safety of using radioactive materials, many studies have been conducted in the field of radiation protection. Naturally occurring radioactive materials (NORMs) are generated as secondary wastes in very large quantities in the oil industry. A large-scale survey was conducted in one of the most productive areas in the Halfaya oil fields of Maysan Governorate in southern Iraq. 30 soil samples were collected from ten different locations at depths of (30 cm, 40 cm, and 50 cm). Activity concentrations were obtained for (Ra-226, Th-232 and K-40). The average radioactivity of Ra-226, Th-232 and K-40 was measured in the 10 selected sites using a scintillation detector (NaI (Tl)). In addition, the results obtained were compared with recommended international values and the results were within the normal permissible level. From the obtained result, one could see that the distribution was not uniform. For (30cm) depth, the minimum values of (U-238, Th-232 and K-40) radionuclides are 450.4 Bq/kg recorded in sample 4, 20.4 Bq/kg recorded in sample 10 and 24.8 Bq/kg recorded in sample 2 respectively, while the maximum values are 1386.6 Bq/kg recorded in sample 6, 54.2 Bq/kg recorded in sample 9 and 129 Bq/kg recorded in sample 5 respectively, with an average of 1035.16 Bq/kg, 45.91 Bq/kg and 71.9 Bq/kg respectively. For (40cm) depth, the minimum value of (U-238, Th-232 and K-40) radionuclides is 17.6 Bq/kg recorded in sample 1, 22 Bq/kg recorded in sample 1 and 407.8 Bq/kg recorded in sample 9 respectively, while the maximum value is 84.8 Bq/kg recorded in sample 6, 152.8 Bq/kg recorded in sample 8 and 1647.6 Bq/kg recorded in sample 8 respectively, with an average of 61.09 Bq/kg, 80.5 Bq/kg and 1161.38 Bq/kg respectively. For (50cm) depth, the minimum value of (U-238, Th-232 and K-40) radionuclides is 40 Bq/kg recorded in sample 9, 22.8 Bq/kg recorded in sample 2 and 462.4 Bq/kg recorded in sample 9 respectively, while the maximum value is 100.6 Bq/kg recorded in sample 5, 137.8 Bq/kg recorded in sample 8 and 1796.4 Bq/kg recorded in sample 10 respectively, with an average of 35 Bq/kg, 35 Bq/kg and 350 Bq/kg respectively. Also, artificial radionuclide was not detected in any of the measured samples, just the specific activity of K-40 was much higher than that of U-238 and Th- 232. So, the periodical monitoring is recommended to in order to assess the risk to the population health.