Yeni kiral bifenil-siyanostilben sıvı kristallerin sentezi, karakterizasyonu ve mesomorfik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of the mesomorphic properties of novel chiral biphenyl–cyanostilbene liquid crystals
- Tez No: 995975
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIZ BİLGİN ERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Katılar ve sıvılardan farklı olarak alışılmamış şekilde her iki fazın da belirli özelliklerini taşıyan ileri organik moleküller olan sıvı kristaller, kristallerin anisotropik düzenini sıvıların akışkanlığıyla birleştiren özgün yapıları sayesinde gelişmiş optik ve fiziksel özellikler sunan fonksiyonel malzemeler olarak öne çıkmaktadır. Bu özellikleri, sıvı kristalleri ekran teknolojileri, sensörler, akıllı malzemeler, elektronik cihazlar ve biyomedikal uygulamalar gibi pek çok alanda vazgeçilmez hâle getirmiştir. Lüminesans sıvı kristaller, anisotropik akışkanlık, doğal ışık yayma ve kendi kendine düzenleme gibi üstün özellikleri sayesinde akademik ve ticari araştırmalarda büyük ilgi görmektedir. AIE (Agregasyon Kaynaklı Emisyon)-aktif sıvı kristaller, mesofazlardaki etkili organizasyonları ve katı hâlde yüksek ışıma verimleriyle ekran tasarımında maliyet ve enerji avantajı sağlamaktadır. Bu amaçla, katı hâlde güçlü ışık yayan α-siyanostilben temelli AIE çekirdeklerin çubuk benzeri moleküler yapılara dahil edilmesi, rijit ve konjuge yapıları sayesinde hem zengin mesogenik davranışlar hem de güçlü fotolüminesans özellikler kazandıran fonksiyonel sıvı kristal malzemelerin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında, siyano grubu, stilben ve bifenil çekirdeğinin kombinasyonu ile tasarlanan, α-siyanostilben esaslı AIE-aktif birimler, π-konjuge sistemler ve kiral uç gruplar aynı moleküler yapıda bir araya getirilerek hem güçlü fotolüminesans özellikleri sergileyen hem de kiral mesofazlara sahip yeni fonksiyonel sıvı kristal bileşiklerin eldesi amaçlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, klasik spektroskopik yöntemler (FT-IR, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR) ve elemental analiz (EA) kullanılarak, mesomorfik özellikleri, optik ve termal analiz yöntemlerinden yararlanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals, unlike conventional solids and liquids, are advanced organic materials that exhibit characteristics of both phases and offer enhanced optical and physical properties due to their unique combination of crystalline anisotropy and liquid-like fluidity. These properties have made liquid crystals indispensable in many fields such as display technologies, sensors, smart materials, electronic devices, and biomedical applications. Luminescent liquid crystals attract significant interest in both academic and commercial research due to their superior properties, such as anisotropic fluidity, intrinsic light emission, and self-assembly. AIE (Aggregation Induced Emission)-active liquid crystals provide cost and energy advantages in display design with their effective organization in mesophases and high luminescence efficiencies in the solid state. For this purpose, the incorporation of strong light-emitting α-cyanostilbene-based AIE cores, which emit strong light in the solid state, into rod-like molecular structures allows the production of functional liquid crystal materials that provide both rich mesogenic behaviors and strong photoluminescence properties thanks to their rigid and conjugated structures. This thesis aims to synthesize novel functional liquid crystal compounds exhibiting strong photoluminescence properties and possessing chiral mesophases by combining α-cyanostilbene-based AIE-active units, π-conjugated systems, and chiral end groups in the same molecular structure, designed with a combination of cyano group, stilbene, and biphenyl core. The structures of the synthesized compounds were characterized using classical spectroscopic methods (FT-IR, ¹H-NMR, and ¹³C-NMR) and elemental analysis (EA), while their mesomorphic properties were characterized using optical and thermal analysis methods.