Orta Doğu ekonomide büyüme ve kalkınma yatırım ve tasarrufların rolü: Afganistan örneği
The role of investment and savings in growth and development in the middle east economy: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 900084
  2. Yazar: SAID ABRAR SAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Orta doğu ekonomide büyüme ve kalkınma yatırım ve tasarrufların rolü Afganistan örneği iyileşme süreçlerinde nasıl kritik roller oynadığını inceler, özellikle Afganistan örneği üzerinden. Çalışma, Afganistan'daki yatırım ortamlarının ve tasarruf eğilimlerinin, savaş sonrası ekonomik yapı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde analiz eder. Yatırımların ekonomik büyüme ve kalkınmaya olan katkılarına ve tasarrufların ekonomik göstergelerle olan ilişkilerine dikkat çekilir. Çalışma ayrıca, bu süreçte karşılaşılan zorluklar, engeller ve riskleri de ele alır. Savaş sonrası dönemde altyapının yeniden kurulması, ekonomik istikrarın sağlanması için yapılan çabalar ve uluslararası yardımların rolü özellikle vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how investment and savings play critical roles in the Middle East economy, especially in the recovery process, through the example of Afghanistan. The study analyzes in detail the effects of investment environments and savings trends on the post-war economic structure in Afghanistan. Attention is drawn to the contributions of investments to economic growth and development, and the relationships between savings and economic indicators. The study also addresses the difficulties, obstacles and risks encountered in this process. The reconstruction of infrastructure in the post-war period, efforts to ensure economic stability and the role of international aid are particularly emphasized.