Life Kinetik egzersizlerinin genç erkek futbolcularda zihinsel dayanıklılık ve temel motorik özellikleri üzerine etkisi
The effect of Life Kinetic exercises on mental endurance and basic motoric features in young male football players
  1. Tez No: 900095
  2. Yazar: HAKAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sportif performans açısından iyi planlanmış bilimsel temellere dayanan antrenman içeriklerinin önemi bilinmektedir. Antrenman içeriklerinde life kinetik egzersizlerinin performansa etkileri ve beceri öğrenme hızı ile koordinatif yeteneklerin gelişimine olan katkısı son yıllarda dikkat çekmektedir. Bu araştırmada futbol antrenmanlarına ek olarak uygulanan life kinetik egzersizlerinin sporcuların zihinsel dayanıklılık ve temel motorsal özelliklere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu futbol branşında lisanslı 10-14 yaş aralığındaki (20 erkek) gönüllü sporcu oluşturmuştur. Araştırma grubunda yer alan sporculara sekiz hafta boyunca haftada üç gün futbol antrenmanlarına ek olarak life kinetik egzersizlerini içeren bir antrenman programı uygulanmıştır. Sporculardan antrenmanlara başlanmadan ve antrenmanların bitiminde olmak üzere temel motorsal özelliklerini belirlemeye yönelik ölçümler ile zihinsel antrenman düzeylerini belirlemek yönelik Yarayan ve İlhan (2018) tarafından geliştirilen“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (SZAE)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Anlamlılık p 0.05). Sporcuların zihinsel canlandırma alt boyutu ön test son test değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu belirlenirken p0.05). Sonuç olarak; 10-14 yaş grubundaki genç erkek futbolcuların antrenmanlarına ek olarak uygulanan life kinetik egzersizlerinin sporcuların temel motorsal özelliklerini ve zihinsel antrenman düzeylerini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of well-planned and scientifically based training contents in terms of sportive performance is known. The effects of life kinetic exercises on performance and their contribution to the development of skill learning speed and coordinative abilities have attracted attention in recent years. This study was conducted to determine the effects of life kinetic exercises applied in addition to soccer training on mental endurance and basic motor characteristics of athletes. The research group consisted of 10-14 years old (20 male) volunteer athletes licensed in football branch. The athletes in the research group were applied a training program including life kinetic exercises in addition to football training three days a week for eight weeks. The“Sports Mental Training Inventory (SZAE)”developed by Yarayan and İlhan (2018) was used to determine the mental training levels and measurements to determine the basic motor characteristics of the athletes before and at the end of the training. SPSS statistical package program was used to analyze the data. Significance was taken as p 0.05). While it was determined that there was a statistically significant difference between the pre-test post-test values of the athletes' mental animation sub-dimension, p0.05). As a result, it was determined that life kinetic exercises applied to athletes in addition to soccer training increased their basic motor skills and mental training levels.