Romatoid artrit hastalarında kinezyofobi, propriosepsiyon, kas kuvveti, fonksiyon, fiziksel aktivite ve hastalık aktivitesi arasındaki korelasyonlar
Corelations between kinesiophobia, proprioception, muscle strenght, function, physical activity and disease activity in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 900094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN BALKİ, PROF. DR. METİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Romatoid Artrit (RA) hastalarında kinezyofobi, propriosepsiyon, izometrik el bileği ekstansör kas kuvveti (EBEKK), fonksiyon ve fiziksel aktivite (FA) sonuçlarını; benzer yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksine sahip sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 57 RA'lı ve 28 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Tüm katılımcılarda Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile kinezyofobi, 30° hedef açıda gonyometrik ölçümle el bileği ekstansiyonu ve başparmak opoziyonu eklem pozisyon hissi-hata miktarlarının tespiti ile propriosepsiyon, bir el dinamometresi ile 30° de izometrik EBEKK ölçümü, gözler açık ve kapalı Dellon Modifiye Moberg Toplama (DMMT) testi ile fonksiyon ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ile FA seviyeleri belirlenmiştir. DMMT ve elde yapılan tüm ölçümler dominant tarafta yapılmıştır. RA hastalarının klinik bilgileri ve Disease Activity Score 28 ile hastalık aktiviteleri kaydedildikten sonra fonksiyon ölçümü için Kol, Omuz ve El Sorunları (DASH) ve Sağlık Değerlendirme Anketleri (SDA) uygulanmıştır. Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Bağımsız Gruplarda t testi ve Ki-kare testleriyle gruplar arası karşılaştırmalar yapılmış ve Spearman korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the results of kinesiophobia, proprioception, isometric wrist extensor muscle strength (WMSM), function and physical activity (PA) in patients with Rheumatoid Arthritis (RA) with those of healthy individuals of similar age, gender and body mass index. 57 RA patients and 28 healthy volunteers participated in the study. Kinesiophobia was determined with the Tampa Kinesiophobia Scale, proprioception with goniometric measurement at a 30° target angle for wrist extension and thumb opposition joint position sense-determination of error amounts, isometric WMSM measurement at 30° with a hand dynamometer, function with the Dellon Modified Moberg Addition (DMMT) test with eyes open and closed and FA levels with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) in all participants. DMMT and all measurements made on the dominant side. After recording the clinical information of RA patients and their disease activities with the Disease Activity Score 28, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) and Health Assessment Questionnaires (SDA) were applied for function measurement. Comparisons between groups were made with Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Independent Groups t test and Chi-square tests, and Spearman correlation analysis was performed.