Miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda infarkt alanında miyokard canlılığının araştırılmasında Tc-99m MIBI gated SPECT'in değeri
The Value of Tc-99 MIBI gated SPECT studies in the evaluation of myocardial viability in patients who had previous infarction
  1. Tez No: 90011
  2. Yazar: İREM KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. METİN KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada myokard infarktüsü (MI) geçirmiş hastalarda infarkt alanında canlı myokard dokusu (viable myokard) varlığını ortaya çıkarmada Tc-99m MIBI Gated SPECT tekniğinin değeri araştırıldı. Bu amaçla, 37-71 yaşlan arasında (ortalama yaş 50.7) önceden MI geçirmiş 21 erkek hasta çalışmaya alındı. Hastalara Tl-201 ile eforlu myokard perfuzyon SPECT çalışması ve bir başka günde de efor sonrasında Tc-99m MIBI enjekte edilerek Gated myokard perfuzyon SPECT çalışması yapıldı. Sonuçlar koroner angiografi ve klinik bulgularla birlikte değerlendirildi. Hastalar, Tl-201 SPECT kuantitatif redistribüsyon bulgusu olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Grup A (Reversible Grup): Bullseye reversibilite değeri %10'dan fazla olan hastalardan oluşmaktadır. Toplam 10 hasta bulunmaktadır. Grup B (Non-reversible Grup): Bullseye reversibilite değeri %1-10 arasında olan hastalardan oluşmaktadır. Bu grubta 11 hasta bulunmaktadır. Her iki grubta da gated myokard perfuzyon SPECT çalışması, kamera bilgisayarında bulunan özel yazılım aracılığı ile otomatik olarak işlemlenerek perfuzyon, WT (duvar kalınlaşması=wall thickness), WM (duvar hareketi= wall motion)'a ilişkin parametrik sonuçlar (polar map) elde edildi. Gated perfuzyon polar map'inde belli değerin üstünde perfuzyon azlığıbulunan alanlara ait ilgi alanı çizildikten sonra, bu ilgi alanı diğer polar map'lere aktarıldı. Defekt alanına ait sayımlar total sayıma oranlanarak,her bir polar map için defekte ait yüzde değerleri elde edildi. Ayrıca, otomatik işlemleme sonucunda LVEF(sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu) elde edildi.
Özet (Çeviri)
THE VALUE OF TC-99MMIBI GATED SPECT STUDIES IN THE EVALUATION OF MYOCARDIAL VIABILITY IN PATIENTS WHO HAD PREVIOUS INFARCTION SUMMARY In this study the value of Gated SPECT in the evaluation of viable myocardium in patients with myocardial infarction (MI) is investigated. 21 male patients (37-71 years old, mean age 50.7) with previous MI were included in the study. Post excersize stress-rest Tl-201 SPECT and Gated SPECT with Tc-99m sestamibi was performed. The results are evaluated together with coronary angiography and clinical findings. The patients were divided into two groups according to their myocardial perfusion scan results. Group A (Reversible group): consists of patients with Bullseye reversibility values greater than 10% and includes 10 patients. Group B (Non-reversible group) consists of patients with Bullseye reversibility values between 1-10% and includes 11 patients. Perfusion, wall thichnes (WT) and wall motion. (WM) polar maps were obtained in both groups with perfusion map the region of interest belonging to the defect was drawn and it was transferred to the other polar maps. Percentage values of these parameters were obtained by dividing the counts of defect region to thetotal counts. Left ventricular ejection fraction (LVEF) was also calculated by automatic processing.