Klorojenik asitin kahve örneklerinde duyarlı bir şekildesaptanması için zirkonyum oksit, tungsten ve karbon nanotüptemelli yeni bir elektrokimyasal platform
A new electrochemical platform based on zirconium oxide,tungsten, and carbon nanotubes for the sensitive detection ofchlorogenic acid in coffee samples
- Tez No: 900121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Klorojenik asitin voltametrik tespiti için hafniyum oksit (ZrO2), tungsten (W) ve karbon nanotüp (CNT) bazlı yeni bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Önerilen elektrokimyasal platformun (GCE/CNT/W@ZrO2) elektrokimyasal olarak aktif yüzey alanıdöngüsel voltametri (CV) 0.62 cm2 olarak belirlendi. Bu, önerilen materyalin algılama uygulamalarında umut verici bir aday olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. GCE/CNT/W@ZrO2'nin performansı klorojenik asitin elektrot işlemi için incelendi ve diğer elektrotlarla karşılaştırıldı. GCE/CNT/W@ZrO2 klorojenik asitin voltametrik davranışını geliştirdi ve diğer elektrotlardan daha düşük olan 0.71 V'luk bir oksidasyon pik potansiyeli (Epa) sergiledi. Klorojenik asitin potansiyel kayması ve pik gelişimi, CNT/W@ZrO2ile modifiye edilmiş elektrotun daha yüksek elektrokatalitik aktivitesini gösterdi. GCE/CNT/W@ZrO2, klorojenik asit için 1.4×10-11 M (3sb/m) tespit sınırıyla 4.0×10-10 – 5.0×10-6 Mçalışma aralığı sergiledi. Voltametrik ölçümler, gıda örneklerinde klorojenik asit için mükemmeldoğruluk ve yüksek hassasiyet gösterdi.
Özet (Çeviri)
A novel electrochemical platform based with zirconium oxide (ZrO2), tungsten (W) and carbon nanotubes (CNT) has been developed for the voltammetric detection of chlorogenic acid. The electrochemically active surface areaof the proposed electrochemical platform (GCE/CNT/W@ZrO2) were determined to be 0.62 cm2by cyclic voltammetry (CV). This indicates that proposed material can be considered as a promising candidate in sensing applications. The performance of GCE/CNT/W@ZrO2 was examined for chlorogenic acid electrode process and compared with other electrodes. GCE/CNT/W@ZrO2improved the voltametric behavior of chlorogenic acid and exhibited an oxidation peak potential (Epa) of 223 mV, which less than that of other electrodes. The potential shift and peak improvement of chlorogenic acid indicated the higher electrocatalytic activity of electrode modified with CNT/W@ZrO2. GCE/CNT/W@ZrO2 exhibited a working range of 4.0×10-10 – 5.0×10-6 M with a detection limit of 1.4×10-11 M (3sb/m) for chlorogenic acid. The Voltammetric measurements showed enormousaccuracy and precision for chlorogenic acid in food products.