Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylere dinletilen duanın dispne şiddeti, anksiyete ve spiritüel iyiliğe etkisi
The effect of prayer listened to individuals with chronic obstructive pulmonary disease on dyspnea severity, anxiety and spiritual well-being
  1. Tez No: 900129
  2. Yazar: GÜLDEN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KARS FERTELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, KOAH'lı bireylere dinletilen duanın dispne şiddeti, anksiyete ve spiritüel iyiliğe etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın veri kayıtları ClinicalTrials sistemine de girilmiştir (NCT05997394). Araştırma evrenini Tokat Zile Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran KOAH'lı bireyler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini KOAH tanılı, müdahale (n:45) ve kontrol (n:45) grubu olacak şekilde 90 KOAH'lı birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Hasta Tanıtım Formu, Dispne-12 Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Spiritüel İyilik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki bireylere ilgili ölçekler sıfırıncı, birinci ve ikinci ölçümde olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere dört hafta boyunca her gün 15 dakika İnşirah Suresi dinletilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan bireylere ise dört hafta boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin analizinde; iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, grupların kendi içinde karşılaştırılmasında; eşler arasında farkın önemlilik testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, cohen d etki büyüklüğü kullanılmıştır. Gruplar arası değerlendirmede, müdahale ve kontrol grubunun Dispne 12 Ölçeği toplam puanını sıfırıncı, birinci ve ikinci ölçümler arasında benzer kaldığı saptanmıştır. Bu sonuçlara göre dua dinletimi KOAH'lı bireylerin dispne şiddeti üzerinde bir etki oluşturmamıştır. Müdahale grubunun BAÖ toplam puan ortalamasının azaldığı, kontrol grubunun BAÖ toplam puan ortalamasının arttığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of prayers listened to by individuals with COPD on dyspnea severity, anxiety and spiritual well-being. The data records of the study were also entered into the ClinicalTrials system (NCT05997394). The research universe consists of individuals with COPD who applied to the Chest Diseases Polyclinic of Tokat Zile State Hospital. The study sample consists of 90 individuals with COPD diagnosed, intervention (n: 45) and control (n: 45) groups. The data of the study were collected through the Patient Identification Form, Dyspnea-12 Scale, Beck Anxiety Scale and Spiritual Well-being Scale. The relevant scales were applied to the individuals in the intervention and control groups three times, at the zero, first and second measurement. Individuals in the intervention group listened to the Inshirah Surah for 15 minutes every day for four weeks. No intervention was made to the individuals in the control group for four weeks. In the analysis of the data; the significance test of the difference between two means, in the comparison of the groups within themselves; the significance test of the difference between the partners, variance analysis in repeated measurements, and Cohen's d effect size were used. In the intergroup evaluation, it was determined that the total score of the Dyspnea 12 Scale of the intervention and control groups remained similar between the zero, first and second measurements. According to these results, prayer listening did not have an effect on the dyspnea severity of individuals with COPD. It was found that the total BAI score average of the intervention group decreased, while the total BAI score average of the control group increased.