Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylere bakım verenlerin bakım yükü ve algıladıkları sosyal destek düzeyi
The care burden of the caregivers of patients with chronic obstructive pulmonary disease and their percieved social support level
- Tez No: 558301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylere bakım verenlerin bakım yükü ve algıladıkları sosyal destek düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Şubat- Nisan 2018 tarihlerinde bir göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesinde KOAH tanısı ile yatan hastalara, bakım veren 254 birey ile gerçekleştirildi. Veriler,“Bakım Veren Bireyi Tanıtım Formu”,“Hasta Tanıtım Formu”,“ Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBVYÖ)”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is based on cross-sectional and descriptive data to determine the care burden of the patient' s caregivers with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and their percieved social support level. Material and Method: The population of the study which was conducted in a pulmonary hospital between February and April 2018, is constituted 254 individuals who care the patients with COPD. Data were collected by using“Caregiver Description Form”,“Patient Description Form”,“Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS)”and“Multidimensional Scale of Percieved Social Support (MSPSS)”. The p values