Tip-2 diyabetli bireylerde hipoglisemi korkusu ve psikolojik insülin direnci arasıdaki ilişki
The relationship between fear of hypoglycemia and psychological insulin resistance in individuals with Type-2 diabetes
- Tez No: 900128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KARS FERTELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Tip-2 diyabetli bireylerde hipoglisemi korkusu ve psikolojik insülin direnci arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel-tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde dahiliye ve endokrinoloji kliniklerine ayaktan takibi ve tedavi amaçlı yatışı yapılan Tip-2 diyabet tanılı bireyler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemine 246 birey alınmıştır. Birey Tanıtım Formu, Hipoglisemi Korku Ölçeği (HKÖ) ve Psikolojik İnsülin Direnci Ölçeği (PİDÖ) kullanıldı. Araştırmada kullanılan ölçeklerin tutarlılığını hesaplamak için Cronbach's Alpha katsayısı hesaplanmıştır. İkili veya daha fazla gruplamalarda (cinsiyet değişkeni gibi) normal dağılıma uymayan değişkenlerde non-parametrik test olan Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada Tip-2 diyabetli bireylerin HKÖ toplam puan ortalamasının 18,08±20,95 olarak düşük olduğu bulunmuştur. Çalışmada PİDÖ toplam puan ortalamasının 42,03±9,14 olduğu ve katılımcıların psikolojik insülin direncinin orta olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada PİDÖ toplam ile HKÖ toplam puanları arasında düşük düzeyde negatif yönde (r=-0,159, p= 0,013) anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak bireylerin hipoglisemi korkusu azaldıkça psikolojik insülin direncinin arttığı görülmüştür. DM'li bireylerin hipoglisemi korkusu ve psikolojik insülin direnci değerlendirilmeli, hemşirelerin konuyla ilgili farkındalıkları artırılmalı ve farklı araştırma yöntemleri ile izlem araştırmaları yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional descriptive study to examine the relationship between fear of hypoglycemia and psychological insulin resistance in individuals with type 2 diabetes. The universe of the study consisted of individuals diagnosed with type 2 diabetes who were hospitalized for outpatient follow-up and treatment in the internal medicine and endocrinology clinics of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. The study sample included 246 individuals. Individual Identification Form, Hypoglycemia Fear Scale (HKS) and Psychological Insulin Resistance Scale (PIRS) were used. Cronbach's Alpha coefficient was calculated to calculate the consistency of the scales used in the study. Non-parametric tests, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for variables that did not conform to normal distribution in two or more groupings (such as gender variable). In this study, it was found that the total HKS score average of individuals with type 2 diabetes was low as 18,08±20,95. In the study, it was determined that the total score average of PID was 42,03±9,14 and the psychological insulin resistance of the participants was moderate. In this study, a low-level negative (r=-0,159, p= 0,013) significant relationship was found between the total PID and HKÖ scores. As a result, it was observed that as the fear of hypoglycemia decreases, the psychological insulin resistance of the individuals increases. The fear of hypoglycemia and the psychological insulin resistance of the individuals with DM should be evaluated, the awareness of the nurses on the subject should be increased and it is recommended that follow-up studies be conducted with different research methods.