Üriner sistem taşı olan hastalarda preoperatif anksiyetenin postoperatif ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of preoperative anxiety on postoperative pain and comfort level in patients in patients with urinary stone surgery
- Tez No: 900130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HESNA GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma 'Üriner Sistem Taşı Olan Hastalarda Preoperatif Anksiyetenin Postoperatif Ağrı ve Konfor Düzeyine Etkisi"ni belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Sivas Numune Hastanesi Üroloji kliniğinde 01.08.2023-31.12.2023 tarihleri arasında üriner sistem taşı nedeniyle cerrahi girişim uygulanması planlanan 212 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu, Erken Postoperatif Konfor Ölçeği, Görsel Analog Skala, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Cerrahi Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Çalışmada bireylerin postoperatif 4. saatteki ağrı şiddetinin 5,75±1,84, 8. saatteki ağrı şiddetinin 2,53±1,86, Cerrahi Anksiyete Ölçeği puan ortalamasının 21,75±3,46, Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamasının 35,94±6,43, Perianestezi Konfor Ölçeği toplam puan ortalamasının 4,48±0,6 olduğu ve hastaların %41,0'ının orta-yüksek düzeyde preoperatif anksiyete yaşadığı belirlendi. Bu çalışmada ayrıca hastaların her iki ölçeğe ait preoperatif anksiyete puan ortalaması arttıkça postoperatif ağrı şiddetinin arttığı, konfor düzeyinin azaldığı ve preoperatif anksiyetenin postoperatif 4. ve 8. saatteki ağrı şiddetinin ve konfor düzeyinin önemli bir belirleyicisi olduğu bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada hastaların yarıya yakınının orta-şiddetli düzeyde preoperatif anksiyete yaşadığı ve preoperatif anksiyetenin postoperatif ağrı ve konfor düzeyini etkileyen önemli bir etken olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the impact of preoperative anxiety in patients with urinary system stones on postoperative pain and comfort levels. The sample population of the study consisted of 212 patients who were planned to undergo surgical intervention due to urinary system stones at Sivas Numune Hospital Urology Clinic between 01.08.2023 and 31.12.2023. Descriptive Information Form, Early Postoperative Comfort Scale, Visual Analog Scale, State Anxiety Scale and Surgical Anxiety Scale were used to collect research data. In the study, it was determined that the pain severity of the patients at the 4th postoperative hour was 5,75±1,84, the pain severity at the 8th hour was 2,53±1,86, the average score of the Surgical Anxiety Scale was 21,75±3,46, the average score of the Spielberger State Anxiety Scale was 35,94±6,43, mean total score of the Perianesthesia Comfort Scale was 4,48±0,6, and 41,0% of the patients experienced moderate to high levels of preoperative anxiety. In this study, it was found that as the preoperative anxiety score averages of the patients for both scales increased, the severity of postoperative pain increased, the comfort level decreased, and preoperative anxiety was a significant predictor of pain severity and comfort level at the 4th and 8th hours postoperatively. As a result, it was demonstrated in this study that nearly half of the patients experienced moderate to severe preoperative anxiety, and preoperative anxiety was an crucial factor affecting postoperative pain and comfort levels.