Effect of water-filled chamber on shaped charge jet penetration
İçi su dolu yapıların çukur imla mühimmatının delme derinliğine etkisi
- Tez No: 900131
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, içi su dolu silindirik bir odanın çukur imla mühimmatına karşı koruma etkileri incelenmiştir. Bu odanın uzunluğu, çapı, duvar kalınlığı gibi parametrelerinin, hemen arkasında bulunan çelik plakadaki delme derinliğine etkileri araştırılmıştır. LS-DYNA yazılımında bulunan iki boyutlu, eksenel simetrik, çok malzemeli ALE metodu kullanılarak çarpma olayının nümerik analizi yapılmıştır. Çukur imla jetindeki kararsızlık nedeniyle meydana gelen parçalanmaların jetin çelik plakaları delmesine olumsuz etki yarattığı bilinmektedir. Bu analizler kullanılarak farklı parametrelerin, odalardan geçen jetin kararlılığını nasıl etkilediği görsel olarak gösterilip açıklanmıştır. Ayrıca, sonuçları doğrulamak için, analizlerden elde edilen kritik parametrelere göre boyutlandırılan su dolu odalar imal edilmiş ve gerçek çukur imla mühimmatları ile testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective capability of the water-filled cylindrical chamber against shaped charge ammunition is evaluated. The effects of the chamber parameters, such as the diameter, length, and sidewall thickness, on the penetration depth in the witness plate placed behind this chamber are investigated. The numerical FEM analyses that utilize 2D Axisymmetric, Multi-Material Arbitrary Lagrangian Eulerian (ALE) method are conducted using LS-Dyna software. The stability and the particulation of the copper jet affect its penetration to steel targets. Using these analyses, the mechanism that causes the instability and the particulation of the jet while it passes through the water-filled chambers with different parameters is visually demonstrated and explained. Furthermore, tests are conducted using the critical chamber parameters that are obtained from the analysis to verify the results.