Kamu kurumlarında iş makinesi ve araç parkının bakım onarım takibi, veri analizi, işletme maliyeti: Tokat İl Özel İdaresi örneği
Maintenance and repair tracking, data analysis, operating cost analysis of construction machines and vehicle parking in public institutions: Example of Tokat Provincial Special Administration
- Tez No: 900138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İş makinelerinin periyodik bakım ve onarımı araçların verimli çalışmasını sağlamak için önemli bir süreçtir. Bu süreç, iş makinelerinin ömrünü uzatmak, iş güvenliğini sağlamak, beklenmedik arızaları önlemek, iş kayıplarını azaltarak zamandan ve paradan kazanç elde etmek için düzenli olarak yapılmalıdır. İş Süreç Yönetimi (BPM: Business Process Management) iş akışını belirler, belgelendirilmesini ve iyileştirilmesini amaçlar. Süreçlerin maliyet ve performans takip işlemlerini sağlar. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP: Enterprise Resource Planning), kullanılan iş makinelerinin durmasına veya yavaşlamasına sebep olabilecek arızaları en aza indirmeyi hedefler. Gerekli periyodik bakım ve arızaları organize edebilmeyi sağlar. Bu çalışmada Tokat İl Özel İdaresi'nin kullandığı tüm araçların arızaları ve alınan yedek parça takibinin dijital ortamda kayıt altına alınabilmesi için yazılan İMAP 1.0 (İşletme Müdürlüğü Atölye Programı) kaynak kodlarıyla birlikte açıklanmıştır. Bakım veya tamiri yapılacak aracın başlangıç ve bitiş süresi içinde gerçekleşen işlemler, tedarik edilen yedek parçalar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodic maintenance and repair of construction machinery is an important process to ensure efficient operation of the vehicles. This process should be carried out regularly to extend the life of construction machinery, ensure occupational safety, prevent unexpected breakdowns, reduce work losses and save time and money. The BMP (Business Process Management) identifies processes and aims to document and improve them. Provides cost and performance monitoring of processes. Enterprise Resource Planning (ERP) aims to minimize malfunctions that may cause stoppages or slowdowns of the work machines used, and enables the organization of the necessary periodic maintenance and breakdowns. In this study, IMAP 1.0 (Business Directorate Workshop Program) which was written to record the breakdowns of all vehicles used by the Tokat Provincial Special Administration and the spare parts purchased in a digital environment, is explained together with its source codes.