Ortaokul 5. sınıf kesirler alt öğrenme alanında farklı öğretim uygulamalarının akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effects of different teaching applications on academic success and permanence in secondary school 5th grade fractions learning
  1. Tez No: 900137
  2. Yazar: FATMA BİÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada ortaokul 5. Sınıf kesirler alt öğrenme alanında yer alan kazanımlara ilişkin öğretim süreçlerinin farklı öğretim uygulamaları (geleneksel öğretim yöntemi, oyunla öğretim yöntemi ve teknoloji destekli öğretim yöntemi) kullanılarak yürütülmesinin öğrencilerde akademik başarı ve kalıcılığa etkisinin incelenmesi ve farklı öğretim uygulamalarına ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel ve nicel verilerin birleşimini içeren sıralı açıklayıcı karma yöntem deseni kullanılarak yürütülen bu araştırmanın nicel aşamasında, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın nitel aşaması ise durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildeki devlet ortaokulunda yer alan 51 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 17'si deney grubu-I, 17'si deney grubu-II ve 17'si de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu aşamada, kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi, birinci deney grubuna oyunla öğretim yöntemi ve ikinci deney grubuna teknoloji destekli öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında çalışma grubu rastgele örnekleme seçimiyle her iki deney grubundan da 10 öğrenci seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Matematik Başarı Testi”geliştirilmiştir. Araştırmanın başlangıcında katılımcılara bir ön test uygulanmış, ardından altı hafta süren öğretim süreci tamamlanmış ve son test yapılmıştır. Ayrıca son testin ardından sekiz hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi için Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde oyunla öğretim, teknoloji destekli öğretim ve geleneksel öğretim yöntemleri arasında matematik son test puanları açısından anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Ancak öğrencilerin matematik kalıcılık testi puanları incelendiğinde, oyunla öğretim yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre anlamlı bir üstünlük sağladığı belirlenmiştir. Oyunla öğretim ile teknoloji destekli öğretim ve teknoloji destekli öğretim ile geleneksel öğretim yöntemleri arasındaki karşılaştırmalarda ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Nitel bulgulara göre, deney grubu öğrencilerinin genellikle olumlu yönlere vurgu yaptıkları gözlemlenmiştir. Deney grubu-I öğrencileri, oyunla öğretim yönteminin derse olan ilgiyi artırdığını, eğlenceli öğrenme sağladığını ve derslerin daha ilgi çekici hale geldiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, oyunların tüm öğrencilere hitap etmediğini ve dolayısıyla her zaman etkili olmayabileceğini de ifade etmişlerdir. Deney grubu-II öğrencileri ise teknoloji destekli öğretim yönteminin derse olan tutumlarını olumlu yönde etkilediğini, derslerin eğlenceli geçtiğini ve tüm öğrencilerin derse katılım sağladığını belirtmişlerdir. Öte yandan teknoloji destekli öğretimle ilgili olumsuz yönler olarak sınıf ortamındaki gürültü ve uzun süreli dikkat sağlama zorluklarına dikkat çekmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of conducting the teaching processes related to the achievements in the sub-learning area of the fifth grade fractions of secondary school by using different teaching practices (traditional teaching method, game teaching method and technology-supported teaching method) on academic success and permanence in students and to determine students' opinions about different teaching practices. In the quantitative phase of this research, which was carried out using a sequential explanatory mixed method design that includes a combination of qualitative and quantitative data, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was applied. The qualitative phase of the research was carried out with the case study design. The sample of the study consists of 51 students in a public secondary school in the province located in the Central Anatolia region. 17 of these students were determined as experimental group-I, 17 as experimental group-II and 17 as control group. At this stage, traditional teaching method was applied to the control group, game teaching method was applied to the first experimental group, and technology-supported teaching method was applied to the second experimental group. In the qualitative phase of the research, the study group was formed by randomly selecting 10 students from both experimental groups. In the research,“Mathematics Achievement Test”was developed as a data collection tool. At the beginning of the study, a pre-test was applied to the participants, then the six-week teaching process was completed and the post-test was taken. Additionally, a retention test was conducted eight weeks after the final test. Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were used to analyze the obtained quantitative data. The analysis of qualitative data was carried out using the content analysis method. When the findings of the research were evaluated, no significant difference was observed between game teaching, technology-supported teaching and traditional teaching methods in terms of mathematics posttest scores. However, when students' mathematics retention test scores were examined, it was determined that the game teaching method provided a significant advantage over the traditional teaching method. No significant difference was detected in the comparisons between game teaching and technology-supported teaching and between technology-supported teaching and traditional teaching methods. According to the qualitative findings, it was observed that the experimental group students generally emphasized the positive aspects. Experimental group-I students stated that the game teaching method increased interest in the lesson, provided fun learning, and made the lessons more interesting. However, they also stated that games do not appeal to all students and therefore may not always be effective. Experimental group-II students stated that the technology-supported teaching method positively affected their attitudes towards the lesson, the lessons were fun and all students participated in the lesson. On the other hand, they pointed out noise in the classroom environment and difficulties in maintaining long-term attention as negative aspects of technology-supported teaching.