Bedensel engelli sporcuların salgın hastalıklara yakalanma kaygısı ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examining the anxiety of catching epidemic diseases and psychological well-being levels of physically disabled athletes
- Tez No: 900149
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada bedensel engelli sporcuların salgın hastalıklara yakalanma kaygısı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada; 2023-2024 sezonunda Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda (TBESF) aktif lisansa sahip, 68'i kadın 143'ü erkek olmak üzere toplam 211 sporcu katılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde; araştırmacı tarafından geliştirilen on iki maddelik“Tanılayıcı Bilgi Formu”, Hızlı Sayar ve ark. (2020) tarafından geliştirilen“Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği”ve Diener ve Ark. (2010) tarafından geliştirilen Telef (2013) tarafından Türk kültürüne uyarlama çalışmaları yapılan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testler uygulanmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağım göstermesi sebebiyle parametrik testlerler (t testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testi) uygulanmış, VIF değerinin 5' ten küçük olması nedeniyle çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda katılımcılar araştırma ölçeklerinden: psikolojik iyi oluş için yaş, eğitim ve gelir düzeyi; salgın hastalık kaygısı için salgın hastalığa yakalanma durumu, salgın hastalık sebebiyle aileden birini kaybetme durumu, yaş, gelir düzeyi ve salgın hastalığı atlatma düzeyi değişkenleri açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Her iki ölçek için demografik değişkenlerden; cinsiyet, medeni durum, kronik hastalık durumu, engelli olma sebebine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyi ile salgın hastalık kaygı düzeyi arasında ilişki tespit edilmemiştir. Sonuç olarak; Bedensel engelli sporcularda yaş, eğitim ve gelir düzeyi, salgın hastalığa yakalanma, hastalık sebebiyle aileden birini kaybetme ve hastalığı atlatma seviyesi gibi değişkenlerin psikolojik iyi oluş ve/veya salgın hastalık kaygısı için önem arz ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca ölçekler arasında anlamlı ilişki bulunmamasına rağmen korkulan hastalık türleri; % 9,6 salgın hastalık kaygı düzeyini, % 8,9 psikolojik iyi oluş düzeyini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between the anxiety of catching epidemic diseases and the psychological well-being levels of physically disabled athletes. In the research where the descriptive scanning model was used, a total of 211 athletes, 68 female and 143 male, who held an active license in the Turkish Physically Disabled Sports Federation (TBESF) in the 2023-2024 season participated. In obtaining the data in the research; the twelve-item“Diagnostic Information Form”developed by the researcher, the“Epidemic Anxiety Scale”developed by Hızlı Sayar et al. (2020), and the“Psychological Well-Being Scale”developed by Diener et al. (2010), which was adapted to Turkish culture by Telef (2013), were used. As a result of the analysis of the study, significant differences were found in the participants' research scales: age, education and income level for psychological well-being; the status of catching an epidemic disease, losing a family member due to an epidemic disease, age, income level and the level of overcoming the epidemic disease for epidemic anxiety. For both scales, no difference was found according to demographic variables such as gender, marital status, chronic disease status, and reason for disability. No relationship was found between the participants' psychological well-being level and epidemic anxiety level. As a result; It was determined that variables such as age, education and income level, catching an epidemic disease, losing a family member due to the disease, and the level of overcoming the disease are important for psychological well-being and/or epidemic anxiety in physically disabled athletes. In addition, although there was no significant relationship between the scales, it was determined that the types of feared diseases affected the epidemic anxiety level by 9.6% and the psychological well-being level by 8.9%.