Bedensel engelli sporcuların spora özgü başarı motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of success motivations specific to the sports of the athletes with physical disablities
- Tez No: 529179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde yer alan bireysel ve takım sporcularının başarı motivasyon düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Araştırmamızın evreni Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre 18 branşta yer alan kadın ve erkek toplam 2561 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini 425 sporcu oluşturmuştur. Ölçme aracı olarak 3 alt boyut ve toplamda 40 sorudan oluşan“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilgisayar destekli veri çözümleme (SPSS 21) paket programı kullanılmıştır. Güç gösterme güdüsü, başarıya yaklaşma güdüsü ve başarısızlıkltan kaçınma güdüsü için her bir alt boyutun oluşturduğu ifadelere verilen cevap puanları toplanarak yine her bir alt boyut için toplam puanlardan oluşan değişkenler oluşturulmuştur. Bu değişkenlere normallik uyumunu incelemek için kolmogrov-smirnov testi uygulanmış ve ilgili değişkenlerin 3'ünün de normal dağılımdan gelmediği görülmüştür. Bu bilgi ışığında katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre başarı motivasyonlarındaki farklılıkları incelemek için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların başarı motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu, SZBMÖ'nin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaştığı ve başarısızlıktan kaçınma güdüsünün ise sporcuları diğer alt boyutlara oranla daha fazla güdülediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine and compare according to various demographic properties the success motivation levels of the individual and team athletes within the Turkish Sports Federation for the Physically Handicapped. The universe of our research consists of 2561 athletes, men and women, in total within 18 branches according to the data of the Sports General Directorate. The sampling of the research is formed of 425 athletes. As measurement tool,“Success Motivation Scale Specific to Sports”consisting of 3 sub dimensions and total of 40 questions is used. In the analysis of the data, the computer aided data analysis (SPSS 21) package program is used. The answer points for the statements formed by each sub dimension for motive to show strength, motive to achieve success and motive to evade failure are added and the variables are established by the total points for each sub dimension. To examine normality conformity in these variables, kolmogrov-smirnov test is applied and it is seen that none of the 3 examined variables comes from normal distribution. In light of this knowledge, in order to examine the differences in success motivation of the participants according to the socio-demographical properties Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis tests are applied. As a result, it can be said that the success motivation levels of the participants are high, SNSSS varies according to different demographic variables and motivation to evade failure drives the athletes more compared to other sub dimensions.