Sağlık okuryazarlığı düzeyinin kanser taramalarına yönelik tutum üzerine etkisi
The effect of health literacy level on attitudes towards cancer screening
- Tez No: 900159
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH OKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
SAĞLIK OKURYAZARLIĞI DÜZEYİNİN KANSER TARAMALARINA YÖNELİK TUTUM ÜZERİNE ETKİSİ Tozlu, Merve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi / Hemşirelik Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Fatih OKAN Ekim, 2024, xiv-103 Sayfa Amaç: Bu çalışmanı amacı 30-70 yaş arası bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile kanser taramalarına yönelik tutumunu etkileyen değişkenlerin belirlenmesi ve sağlık okuryazarlığı düzeyinin kanser taramalarına yönelik tutum üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı-Kesitsel tipteki çalışma amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 800 kişi ile gerçekleştirildi. Çalışmada veriler“Kişisel Özellikler Bilgi Formu”,“Türkiye Sağlık Okuryazarlık Ölçeği (TSOY-32) Formu”ve“Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği Formu (KTYTÖ)”kullanılarak öz bildirim yöntemiyle ile elde edildi. Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yalnızca %13,3'ünün mükemmel sağlık okuryazarlığı düzeyinde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
THE EFFETC OF HEALTH LİTERACY LEVEL ON ATTITUDES TOWARDS CANCER SCREENİNG Tozlu, Merve Tokat Gaziosmanpaşa University Graduate Education Institute Master's Thesis / Department of Nursing, Department of Public Health Nursing Advisor: Doç. Dr. Fatih OKAN October 2024, xiv- 103 Pages Purpose: The aim of this study is; To examine the variables affecting the health literacy level and attitude towards cancer screenings of individuals between the ages of 30-70 and to determine the effect of the health literacy level on the attitude towards cancer screenings. Materials and methods: The descriptive-cross-sectional study was carried out with 800 people using the purposeful sampling method. In the study, the data were obtained by self-report method by using the“Personal Characteristics Information Form”,“Turkey Health Literacy Scale (TSOY-32) Form”and“Attitude Scale Form Towards Cancer Screening (CTSS)”. Data were analyzed using Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. Results: It was found that only 13.3% of the individuals participating in the study had excellent health literacy. Health literacy scale total score is higher for individuals aged 30-40 compared to other age groups, single people compared to married people, people living in the city center compared to those living in districts or villages/towns, graduate and undergraduate graduates compared to primary and high school graduates, those with health insurance compared to those without health insurance.