Tokat ilinden toplanan doğal petekli ballarda pestisit kalıntı düzeylerinin araştırılması
Investigation of pesticide residue levels in natural comb honey collected from Tokat province
- Tez No: 900163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tarımsal üretimde yoğun pestisit kullanımı hem arı sağlığını tehdit etmekte hem de ballarda kalıntı sorunu ortaya çıkararak gıda güvenliği açısından risk oluşturabilmektedir. Polinatör böceklerin başında gelen bal arılarının kullanılan pestisitlerle temas etme ve onları kovana taşıyarak bala bulaştırma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu çalışmada Tokat ilinin Almus, Artova, Erbaa, Merkez, Niksar, Reşadiye, Pazar, Turhal ve Zile ilçelerinde arıcılardan temin edilen toplanan 24 adet doğal petekli bal örneği pestisit kalıntısı bakımından analiz edilmiştir. Analizler Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Merkez Laboratuvarında hizmet alımı şeklinde yaptırılmıştır. İncelenen bal numuneleri arıların tamamını kendilerinin ördüğü petekler içerisinde üretilen ballar olup böylece temel petek veya çok yıllık balmumu aracılığıyla bala pestisit kalıntısı bulaşma ihtimali ortadan kaldırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 24 adet bal numunesinden sadece bir tanesinde pestisit kalıntısı limit değerlerinin üzerinde tespit edilmiştir. Limit değerlerinin üzerinde pestisit içeren bal numunesi Reşadiye ilçesinden alınmış olup etken maddeleri Tebuconazole ve Primicarb olan insektisit ve fungisitlerdir. Çalışmada, analiz edilen doğal petekli bal örneklerinin bir tanesi hariç, insan sağlığına zararlı pestisit kalıntısı bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intensive use of pesticides in agricultural production threatens both bee health and poses a risk to food safety by causing residue problems in honey. Honey bees, which are the leading pollinator insects, are very likely to come into contact with the pesticides used and to contaminate the honey by carrying them to the hive. In this study, 24 natural comb honey samples collected from beekeepers in the Almus, Artova, Erbaa, Merkez, Niksar, Reşadiye, Pazar, Turhal and Zile districts of Tokat province were analyzed for pesticide residue. Analyses were performed at Tokat Gaziosmanpaşa University Central Laboratory. The honey samples examined were honey produced in combs that the bees produced in the same year, thus eliminating the possibility of pesticide residue contamination to the honey through foundation comb or perennial beeswax. Pesticide residues above the limit values were detected in only one of the 24 honey samples analyzed. The honey sample containing insecticides and fungicides which have active ingredients Tebuconazole and Primicarb, above the limit values was taken from Reşadiye district. The study revealed that all natural comb honey samples analyzed except one did not contain pesticide residues harmful to human health.