Süs yoncası (Oxalis triangularis L.)'nın üretiminde vejatatif çoğaltım tekniklerinin kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determining the possibilities of use of vegetative propagation techniques in the production of ornamental clover (Oxalis triangularis L.)
- Tez No: 900164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, 2023-2024 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yer alan Bitki fizyolojisi laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Süs bitkileri içerisinde önemli bir yeri olan doğal soğan çiçekleri (geofitler) grubunda yer alan yumrulu bir bitki olan Oxalidaceae familyasına ait Oxalis triangularis L. bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada yumrularda farklı vejetatif çoğaltma yöntemlerinden; bütün parça (kontrol), ikiye bölme ve dilimleme tekniği uygulanırken çoğaltma ortamları olarak torf, perlit ve cocopeat değerlendirilmiştir. Bütün parça ve ikiye bölme yöntemleri yavru yumru oluşumunda etkili uygulamalar olarak belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan çoğaltma ortamları içerisinde torf ve perlit için yumru gelişimini daha iyi sağladığı, ana yumru ve yavru yumrularda kök gelişiminin bu iki ortamda üst düzeyde olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan araştırmada kullanılan vejetatif çoğaltım tekniği ile daha fazla sayıda yavru yumru oluşumu gerçekleşmiş, meydana gelen sürgün ve çiçek sayılarında ise çoğaltma tekniği ve çoğaltma ortamına bağlı olarak farklılıklar meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Plant physiology laboratory at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, between 2023-2024. Oxalis triangularis L., belonging to the Oxalidaceae family, which is a tuberous plant in the group of natural flower bulbs (geophytes) that has an important place among ornamental plants, was used as plant material. In this study, tubers; some vegetative propagation techniques as like as; one piece (control), divided into two-piece and chipping methods were applied, peat, perlite and cocopeat were used as propagation media. One-piece and two-piece methods have been determined to be effective practices in the formation of baby (new) tubers. Among the propagation media used in the study, it was determined that peat and perlite provided better tuber development, and root formation in the mother tuber and new tubers was at the highest level in these two media. On the other hand, with the vegetative propagation technique used in the study, more new tubers were formed, and it was observed that there were differences in the number of shoots and flowers depending on the propagation technique and propagation media