İnternal endometriozis (adenomyozis)'de levonorgestrelli rahim içi araç (RİA) ve dienogest tedavilerinin uterin kanama ve hayat kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of levonorgestrell intrauterine device (İUD) and dienogest treatments on uterine bleeding and quality of life in internal endometriosis (adenomyosis)
  1. Tez No: 900174
  2. Yazar: MERT DERVİŞ ARDA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Anormal uterin kanama (AUK) jinekolojik kliniklerde en sık karşılaşılan başvuru nedenlerinden biridir. Bir AUK nedeni olan adenomyozis uterusun myometriumu içinde ektopik endometrial doku bulunmasıyla karakterize edilen bir jinekolojik patolojidir. Tedavisinde kullanılan levonorgestrelli rahim içi araç (LNG-RİA) ve dienogest tedavilerinin uterin kanama ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Her iki tedavi yönteminin etkinliğini değerlendirerek, kanama kontrolü ve hasta memnuniyeti açısından daha üstün olan tedavi seçeneğini belirlemek hedeflenmektedir. Bu sayede, adenomyozis tedavisinde jinekologların karar süreçlerini desteklemek ve hastalara en uygun tedavi seçeneklerini sunmak amaçlanmaktadır. Çalışma, tedavi stratejilerinin optimize edilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Ocak 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında anormal uterin kanama (AUK) şikâyeti ile polikliniğe başvuran ve TVUSG veya MR ile adenomyozis tanısı konulan 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tanı sürecinde TVUSG'de uterus duvarı kalınlaşması, heterojen myometrium yapısı ve miyometriyal kist varlığı dikkate alınmıştır. MR görüntülemede ise T2-ağırlıklı kesitlerde genişlemiş myometrium, düşük sinyal yoğunluğu ve adenomyotik odakların belirginleşmesi gibi bulgular göz önünde bulundurulmuştur. Bu tanı kriterleri doğrultusunda hastalar, Dienogest ve LNG-RİA tedavi gruplarına randomize edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 20 hastaya günlük 2 mg Dienogest ilk menstrüel döngünün 2. gününde başlanmış ve 12 ay süreyle tedavi devam ettirilmiştir. Diğer 20 hastaya ise menstrüel döngünün 3-7. gününde uterin kaviteye LNG-RİA yerleştirilmiştir. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrası 6. ve 12. aylarda, hastaların hemoglobin seviyeleri, PBAC (pictorial blood assessment chart) skorları ve VAS ağrı skorları kaydedilmiştir. Bu veriler ışığında tedavi etkinliği değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 40,68±2,75 ve VKİ ortalaması 27,95±2,74 olarak saptandı. Kanama gün sayısı açısından LNG-RİA grubunda ortalama 11,95±2,96 iken, Dienogest grubunda bu sayı 9,35±2,28 olarak bulundu vi (p=0,004). PBAC skorlarında her iki grupta da anlamlı düşüş gözlendi, 12. ayda Dienogest grubunda 78,50±32,45, LNG-RİA grubunda 94,25±39,91 idi. Dismenore VAS skorlarında Dienogest grubu lehine anlamlı azalma görüldü (p=0,001). Hemoglobin değerlerinde tedavi sonrası anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Her iki tedavi seçeneği de PBAC skorlarında anlamlı düşüşler sağlayarak kanama kontrolünde etkili olmuştur. Dienogest, dismenore semptomlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde hafifletirken, LNG-RİA uzun vadede kanama yönetiminde başarılı olmuştur. Her iki tedavi güvenli bulunmuş, hastaların yaşam kalitesini artırmıştır. Tedavi planlaması, hastanın semptomlarına ve bireysel tercihlerine göre yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Abnormal uterine bleeding (AUB) is a common reason for gynecological clinic visits. Adenomyosis, a pathology characterized by ectopic endometrial tissue within the myometrium, is one cause. This study compares the effects of levonorgestrel-releasing intrauterine system (LNG-IUS) and Dienogest on uterine bleeding and quality of life. The aim is to evaluate which treatment is more effective in managing bleeding and patient satisfaction, ultimately guiding gynecologists in optimizing treatment plans. Materials and Methods: Forty patients diagnosed with adenomyosis by TVUSG or MRI, presenting with AUB at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 2023 and January 2024, were included. Diagnostic criteria involved myometrial thickening, heterogenous myometrium, and myometrial cysts on TVUSG, while MRI focused on features such as enlarged myometrium and low signal intensity. Patients were randomized into two groups: 20 received 2 mg of Dienogest daily starting on day 2 of their menstrual cycle, and 20 had an LNG-IUS placed during days 3-7 of their cycle. Hemoglobin levels, PBAC scores, and VAS pain scores were recorded pre-treatment and at 6 and 12 months to assess treatment efficacy. Results: The mean age of participants was 40.68±2.75, and their BMI was 27.95±2.74. The mean number of bleeding days was significantly higher in the LNGIUS group (11.95±2.96) than in the Dienogest group (9.35±2.28) (p=0.004). Both groups showed significant reductions in PBAC scores, with the 12-month scores being 78.50±32.45 in the Dienogest group and 94.25±39.91 in the LNG-IUS group. Dienogest was more effective in reducing dysmenorrhea, as indicated by significantly lower VAS scores (p=0.001). No significant difference in hemoglobin levels was observed between the two groups post-treatment (p>0.05). Conclusion: Both treatment options were effective in reducing PBAC scores and controlling bleeding. Dienogest provided faster and more effective relief for dysmenorrhea, while LNG-IUS was successful in long-term bleeding management. Both treatments were safe and improved patients' quality of life. Treatment plans should be individualized based on symptoms and patient preferences.