1578-1585 Osmanlı Devleti'nin şark seferlerinde sefer organizasyonu (İaşe, ikmal ve lojistik meseleler)
1578-1585 expedition organization in the Eastern expeditions of the Ottoman Empire (Subsistence, supply and logistics issues)
  1. Tez No: 900173
  2. Yazar: MUHAMMED AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA ERAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Osmanlı Devleti'nin tarih boyunca savaşlardaki başarısının ana kaynağı, sefer organizasyonunu ve lojistiği mükemmel bir şekilde, eksiksiz yapmasından kaynaklanmıştır. Bu tezde, 1578–1585 tarihlerinde Osmanlı Devleti'nin Şarka düzenlemiş olduğu seferlerin organizasyonu ve lojistik meseleleri incelenmiştir. 3. Murad devrinde gerçekleştirilen Şark seferlerinin organizasyonu ve lojistiği için gerekli olan iaşe, besin maddeleri, silah ve mühimmat başta payitaht olmak üzere Mısır, Kudüs, Rumeli gibi uzak bölgelerden, deniz ve kara yolu ulaşım ağı kullanılarak sefer bölgesine ulaştırılmıştır. Özellikle ulaşımın önemli bir parçası olan at, katır, deve ve öküzlerin temin ve sevki de bu sürecin başarıya ulaşmasını sağlamıştır. Yine ordunun ihtiyacı olan zahire Anadolu'daki bölgeler dışında uzak bölgelerden de tedarik edilmiştir. Ordu için gerekli olan silah ve mühimmat ise İstanbul'daki üretim hanelerinin yanında Anadolu'daki maden ocaklarından tedarik edilerek cephelere sevk edilmiştir. Seferin temel öznesi olan asker ise; Kapıkulu askerleri, Eyalet askerleri, Kırım Tatar kuvvetleri, Çerkez birlikleri ve yardımcı kuvvetlerden müteşekkil olmuştur. Ayrıca ordudaki askerin moral ve motivasyonu için yapılan girişimler askerlerin başarısını desteklemiş ve azmini artırmıştır.. Seferin finansmanı ise; Hazine-i Amire gelirleri ile Anadolu ve Rumeli'deki eyalet hazineleri, avarız akçesi, mukataa gelirleri vb. gelir kollarından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The main source of the Ottoman Empire's success in wars throughout history stemmed from its perfect and complete expedition organization and logistics. In this thesis, the organization and logistics issues of the expeditions organized by the Ottoman Empire to the East between 1578 and 1585 were examined. Food, nutrients, weapons and ammunition required for the organization and logistics of the eastern expeditions carried out during the reign of Murad III were transported to the expedition area from distant regions such as Egypt, Jerusalem and Rumelia, especially the capital city, using the sea and land transportation network. Especially the supply and transportation of horses, mules, camels and oxen, which are an important part of transportation, enabled the success of this process. Again, the grain needed by the army was supplied from distant regions other than Anatolia. The weapons and ammunition required for the army were supplied from the mines in Anatolia as well as the production houses in Istanbul and shipped to the fronts. The soldier, who is the main subject of the expedition; It consisted of Kapıkulu soldiers, State soldiers, Crimean Tatar forces, Circassian troops and auxiliary forces. In addition, the initiatives taken to increase the morale and motivation of the soldiers in the army supported the success of the soldiers and increased their determination. The financing of the expedition; Revenues from the Imperial Treasury, provincial treasuries in Anatolia and Rumelia, avariz coins, mukataa revenues, etc. It consists of revenue streams.