Kanatlı etlerinde Salmonella spp., Campylobacter spp. varlığının ve antibiyotik direnç profillerinin araştırılması
Investigation of the presence of Salmonella spp., Campylobacter spp. and antibiotic resistance profi̇les in poultry meat
- Tez No: 900175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Public Health, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği ve Kalitesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Çanakkale ilinde bulunan market, kasap, şarküteri vb. yerlerde çiğ olarak satışa sunulan paketli kanatlı etlerinden tavuk eti örneklerinde Salmonella spp. ve Campylobacter spp. bakterileri varlığı ve antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kasım 2023- Mayıs 2024 tarihlerinde tavuk kanat, göğüs, sırt, but, baget vb. ürünlerden 75 adet örnek toplanmıştır. Salmonella spp. izolasyonu için; 25 gram örnek 225 ml tamponlanmış peptonlu su ile 2 dakika homojenize edildikten sonra 37˚C'de 24 saat ön zenginleştirme işlemi gerçekleştirildi. Homojenizattan 0,1 mL alınarak 10 mLRappaport Vassiliadis soy broth (RVS) besiyerinde 41,5oC'ta 24 saat inkübasyon ardından Xylose Lysine Deoxycholate Agar (XLD) besiyerine ekildi. Siyah renkteki kolonilere Gram boyama, katalaz, oksidaz, Triple Sugar İron Agar (TSİ) ve sitrat besiyerine ekim, indol oluşturma (IMVIC) gibi biyokimyasal ve serolojik testler uygulanmıştır. Salmonella bakterilerinin yarı otomatik sistemde tanımlanması ve antibiyotik direncinin belirlenmesi için VITEK 2 GN ID, VITEK 2 AST kartları kullanılmıştır. Campylobacter spp. izolasyonu için 25 gr numunenin 225 mL Bolton broth besiyerinde önce 37 oC'ta 4-6 saat süreli canlandırma, 41 oC'ta toplam inkübasyon süresi 48 saat olacak şekilde mikroaerofilik ortamda zenginleştirme yapıldı. Öze yardımıyla Modified charcoal cefoperozone deoxycholate (mCCD) agara ekilerek 42oC'ta mikroaerofilik ortamda 44-48 saat enkübe edildi. Konvansiyonel yöntemler ve VITEK 2 yöntemi sonucunda 75 adet tavuk örneğinden 29'unda (%38.6) Salmonella spp. izole edilmiştir. Ancak hiçbir örnekte Campylobacter spp. izole edilememiştir. Salmonella spp. izole edilen örneklerin 8'i (%27.6) but, 6'sı (%20.7) sırt, 5'i (%17.2) göğüs, 4'ü (% 13.8) kanat, 4'ü (% 13.8) incik, 1'i (%3.4) kelebek ve 1'i (%3.4) pirzoladır. Salmonella bakterilerinin (n:29) 26'sı (%89.6) kinolon grubu antibiyotiklerden siprofloksasin ve levofloksasin dirençli oldukları belirlenmiştir. Bu izlatlardan 10'u aynı zamanda amoksisilin ve ampisiline karşı da dirençli bulunmuştur. Dört adet izolat ise kinolonlara, betalaktamlara ve penisilinlere karşı dirençli olduğundan çoklu ilaca dirençli (MDR) bakteriler olduğu tespit edilmiştir. Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyoloji Tebliğine göre et örneklerinde bulunmaması gereken Salmonella spp. halk sağlığı açısından ciddi tehtid oluşturmasının yanısıra ekonomik kayıplara da sebep olmaktadır. Kontaminasyonun engellenerek gıdanın güvenli bir şekilde tüketime sunulması için üretimin her aşamasında, taşınmasında, depolanmasında hijyen kurallarına uyulmalı ve kanatlı yetiştiriciliğinde antibiyotiklerin kullanımı sınırlandırılmalıdır
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the presence of Salmonella spp. and Campylobacter spp. bacteria and their antibiotic resistance profiles in chicken meat samples from packaged poultry meat sold raw in markets, butchers, delicatessens, etc. in Çanakkale province. 75 samples were collected from chicken wings, breasts, backs, thighs, drumsticks, etc. between November 2023 and May 2024. For Salmonella spp. isolation; 25 grams of sample was homogenized with 225 ml of buffered peptone water for 2 minutes and then pre-enrichment was performed at 37˚C for 24 hours. 0.1 mL was taken from the homogenate and incubated in 10 mL of Rappaport Vassiliadis soy broth (RVS) medium at 41.5oC for 24 hours, then inoculated onto Xylose Lysine Deoxycholate Agar (XLD) medium. Biochemical and serological tests such as Gram staining, catalase, oxidase, Triple Sugar Iron Agar (TSI) and citrate medium cultivation, indole formation (IMVIC) were applied to the black colonies. VITEK 2 GN ID, VITEK 2 AST cards were used for the identification of Salmonella bacteria in the semi-automatic system and for the determination of antibiotic resistance. For the isolation of Campylobacter spp., 25 g of sample was first invigorated in 225 mL Bolton broth at 37 oC for 4-6 hours, and then enriched in a microaerophilic environment at 41 oC for a total incubation time of 48 hours. It was inoculated on Modified charcoal cefoperozone deoxycholate (mCCD) agar with the help of a loop and incubated at 42 oC in a microaerophilic environment for 44-48 hours. As a result of conventional methods and VITEK 2 method, Salmonella spp. was isolated in 29 (38.6%) of 75 chicken samples. However, Campylobacter spp. was not isolated in any sample. Of the samples in which Salmonella spp. was isolated, 8 (27.6%) were from thigh, 6 (20.7%) from back, 5 (17.2%) from breast, 4 (13.8%) from wing, 4 (13.8%) from shank, 1 (3.4%) from butterfly and 1 (3.4%) from chop. It was determined that 26 (89.6%) of Salmonella (n:29) were resistant to ciprofloxacin and levofloxacin from the quinolone group antibiotics. 10 of these isolates were also resistant to amoxicillin and ampicillin. Four isolates were found to be multidrug resistant (MDR) bacteria as they were resistant to quinolones, betalactams and penicillins. According to the Turkish Food Codex Microbiology Communiqué, Salmonella spp. should not be present in meat samples, and in addition to posing a serious threat to public health, it also causes economic losses. In order to prevent contamination and ensure that food is offered for consumption safely, hygiene rules must be followed at every stage of production, transportation and storage, and the use of antibiotics in poultry farming must be limited.