Manuel terapinin endometriozis'teki ağrı yönetimine etkileri
Effects of manual therapy on pain management in endometriosis
- Tez No: 907162
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endometriozis, rahmin iç kısmını oluşturan endometrium tabakasının, rahmin dışında başka bir bölgede büyümesi sonucu ortaya çıkan ve genellikle ağrılı seyreden bir hastalıktır. Endometriozis en fazla alt karın bölgesinde görülür. Bu hastalık, kadınların yaklaşık olarak %5-10'unda görülür ve infertiliteye sebep olan en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Endometriozis hastalığının ilerleyen sürecinde, ağrılı endometriyal dokunun gelişmesi, mikroskobik iç kanama, iltihaplanma, adezyonlar ve fibrotik skarlaşma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Endometriozis, uterus boşluğunda inflamasyona, yumurtalıklara ve tüplere yapışarak iltihaplanmalara ve rahim iç duvarının bozulmasına neden olarak hamileliğe uygunluğu azaltır ve yumurtalık rezervini azaltarak kısırlığa yol açabilir. Manuel terapi, endometriozis hastalığının ağrıyı azaltma yöntemlerinden biridir. Manuel terapi, cihaz ya da makineye gerek olmadan pratik bir şekilde uygulanabilir ve endometriozis hastalarında ağrının kontrolünün sağlanmasında etkilidir. Bu yöntem aynı zamanda işlevini tam olarak yerine getiremeyen eklemler ve kas kayması disfonksiyonlarını belirleyerek düzeltmeyi de amaçlar. Bu tezde, endometriozis hastalığında ağrının yönetimine dair genellikle bilinen yöntemlerden farklı olarak etkili ve uzun süreç gerektirmeyen manuel terapiye dair tespitler ve değerlendirmeler yer almaktadır. Endometrozis'te manuel terapi uygulamasında diğer yöntemlere göre farklı teknikler kullanılır ve pelvik kaslara germe, itme ve bükme hareketleri doğru bir şekilde uygulanarak ağrının yönetiminde daha etkili sonuçlar elde edilmesi beklenir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a disease that occurs when the endometrium layer responsible for forming the innermost part of the uterus grows outside the uterus, resulting in a condition that is often painful. Endometriosis is most commonly seen in the lower abdominal region. While this disease affects approximately 5-10% of women, it is noted to be one of the most important factors causing infertility. In the abnormal progression of endometriosis, painful endometrial growth, microscopic internal bleeding, inflammation, adhesions, and fibrotic scarring may occur. Endometriosis causes inflammation in the uterine cavity, attaches to the ovaries and fallopian tubes causing inflammation, and disrupts the suitability of the uterine inner wall for pregnancy, potentially leading to infertility by reducing ovarian reserve. Manual therapy, one of the methods for pain control in endometriosis, is preferred due to its lower cost, absence of surgical risks, and the ability to achieve rapid and effective results. Manual therapy can be practically performed without the need for devices or machines and contributes to the pain control of endometriosis patients. Manual therapy also aims to identify and correct dysfunctions in joints and muscle imbalances that do not function properly. This thesis includes findings and evaluations regarding the use of effective and relatively short-term manual therapy, in the pain control of endometriosis. Different techniques are used in manual therapy compared to other methods, and achieving more effective results is expected by applying stretching, pushing, and bending movements to the pelvic muscles correctly.