The impact of the monetary and fiscal policies implemented by Türkiye on economic growth during the economic crises experienced in 2001, 2008 and 2020
2001, 2008 ve 2020 yıllarında yaşanan ekonomik krizler sırasında Türkiye'nin uyguladığı para ve maliye politikaların ekonomik büyümeye etkisi
- Tez No: 900179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekonomik krizler, yıllardır çeşitli araştırmalara konu olmuş ve bu krizlerin ne olduğu, nedenleri, nasıl oluştuğu ve tetikleyicileri üzerine birçok bilgi birikimi sağlanmıştır. Bu araştırmalar, ekonomik ve mali sürdürülebilirlik açısından krizlerin anlaşılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, ekonomik krizlerin doğasını anlamak ve hangi politika ya da politika bileşenlerinin bu krizlerin etkilerini azalttığını literatüre katkı sağlamak suretiyle incelemektir.Türkiye özelinde, 2000q1 ile 2023q4 arasında uygulanan para ve maliye politikası bileşenlerinin ekonomik büyümeye olan etkileri incelenmiş, daha sonra ise 2000, 2008 finansal ve 2020 Pandemi krizlerinde uygulanan politikların ekonomik büyümeye olan katkısı ayrı ayrı olarak analize dahil edilmiştir. Krizlerin etkilerini hafifletmeye yardımcı olan politika bileşenleri araştırılmış,bu bileşenlerden maliye politikası araçları olarak faiz dışı kamu harcaması, kamu borçlanması ve vergiler; para politikası araçları olarak ise nominal faiz ve enflasyon seçilmiştir. Ayrıca, büyümeyi etkileyen işsizlik, tüketim ve yatırım gibi makroekonomik değişkenler de analiz kapsamına dahil edilmiştir.Bu veriler doğrultusunda bir ekonometri modeli kurulmuş ve bu model, Vector Error Correction Model (VECM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre kamu harcamaları, tüketim ve yatırım harcamaları ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilerken, vergi gelirleri, borçlanma harcaması, enflasyon, faiz ve işsizlik oranları ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crises have been the subject of extensive research for years, providing valuable insights into their nature, causes, origins and triggers. These studies underline the importance of understanding crises for economic and fiscal sustainability. In this context, the aim of this study is to understand the nature of economic crises and contribute to the literature by examining which policies or policy components mitigate the effects of these crises. Specifically, the study examines the effects of monetary and fiscal policy components on economic growth in Türkiye from Q1 2000 to Q4 2023. In addition, the effects of the policies implemented during the financial crises of 2000 and 2008 and the pandemic crisis of 2020 on economic growth are analyzed separately. The study examines the policy components that help to mitigate the effects of crises. Fiscal policy instruments considered are interest-free government spending, public borrowing and taxes, while monetary policy instruments include nominal interest rates and inflation. In addition, macroeconomic variables such as unemployment, consumption and investment, which influence growth, are included in the analysis. Based on this data, an econometric model was created and analyzed using the Vector Error Correction Model (VECM). The results show that public spending, consumption and investment have a positive influence on economic growth, while tax revenue, borrowing expenditure, inflation, interest rates and the unemployment rate have a negative influence on economic growth.