Hipersensitivite pnömonisi tanısı konmuşhastalarımızın retrospektif olarak incelenmesi
Hypersensitivity pneumonia has been diagnosedretrospective examination of our patients
- Tez No: 900183
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hipersensitivite Pnömonisi (HP) immun aracılı çeşitli antijenlerin inhalasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan interstisyel bir akciğer hastalığıdır. HP oldukça karmaşık bir hastalık olup klinik özellikleri ve sonuçları aydınlatılamamıştır. HP birçok interstisyel ve interstisyel olmayan hastalıklarla karışabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde HP ile ilgili yeterince çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı; HP tanılı hastaların klinik, radyolojik ve histopatolojik özelliklerini ortaya koymak, neden olan antijenleri belirlemek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak, tedavi sonuçlarını ortaya koymak ve HP'nin tanınırlığını arttırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı bu çalışmaya Ocak 2007 ve Ocak 2023 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniklerine başvuran HP ile takipli hastalar dahil edildi. Klinikleri, görüntülemeleri, histopatolojleri ve tedavileri retrospektif olarak incelenerek güncel rehberlere göre sınıflandırıldı. Hastalar nonfibrotik ve fibrotik olarak ayrılarak SPSS 20.0 yazılımı ile istatiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 217 hasta dahil edildi ve en sık başvuru şikayeti nefes darlığı idi(%90). Çalışmamızdaki hastaların %88'inde neden olan maruziyet tespit edildi ve en sık nedenin“ahır”olduğu görüldü. Eski sınıflandırmaya göre %14 akut HP, %35 subakut HP ve %51 kronik HP grubunda olan hastalar, yeni rehberlere göre %56 nonfibrotik ve %44 fibrotik olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypersensitivity Pneumonitis (HP) is an interstitial lung disease caused by immune-mediated inhalation of various antigens. HP is a highly complex disease and its clinical features and outcomes have not been elucidated. HP can be confused with many interstitial and non-interstitial diseases. There are not enough studies on HP in the world and in our country. The aim of this study was to reveal the clinical, radiologic and histopathologic features of patients diagnosed with HP, to determine the causative antigens and to ensure that necessary precautions are taken, to reveal the treatment results and to increase the recognition of HP. Materials and Methods: This descriptive study included patients with HP who presented to the chest diseases outpatient clinics of Samsun Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between January 2007 and January 2023. Their clinics, imaging, histopathology and treatment were retrospectively analyzed and classified according to current guidelines. Patients were divided into nonfibrotic and fibrotic and statistical analysis was performed with SPSS 20.0 software. Results: 217 patients were included in our study and the most common presenting complaint was dyspnea (90%). Causal exposure was identified in 88% of the patients in our study and the most common cause was“barn”. According to the old classification, 14% of the patients were classified as acute HP, 35% as subacute HP and 51% as chronic HP. According to the new guidelines, 56% were classified as nonfibrotic and 44% as fibrotic.