İletişim yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik ilişkisi
Corporate social responsibility and environmental sustainability in communication management
  1. Tez No: 900184
  2. Yazar: DİLEK BÜYÜKCENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İletişim yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik ilişkisi, dijitalleşmenin derin etkilerinin hissedilmeye başladığı, günümüz iş dünyasında gittikçe önem kazanmaya başlayan bir durumdur. Kurumsal sosyal sorumluluk, insandan aldığını insana geri verme amacına dayanan; işletmelerin topluma ve çevreye duyarlı olmalarını sağlayan ve bunu yaparken de etik, sosyal ve duygusal değerlere saygı duyulmasını amaçlayan çalışmalardır. Eskiden işletmeler yalnızca kâr odaklı çalışırken, çağımızda sosyal medyanın da etkisiyle daha bilinçli bir tüketici toplumunun ortaya çıkmasıyla birlikte ihtiyaç ve beklentiler değişmiştir. İnsanlar, artık çevreye ve topluma saygılı markaları kullanmayı tercih ederken, çalışanlar da bu değerleri benimseyen işletmelerde görev almayı istemektedir. Bunlardan dolayı kurumlar, müşterilerine ve çevreye karşı sorumlulukları olduğu yaklaşımıyla hareket etmeye başlamış ve iletişim yönetimi kapsamında kurumsal sosyal sorumluluk projeleri üretir hale gelmişlerdir. Bu çalışmada Boyner Markası'nın“İyiliğe Dönüştür”adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinden yola çıkılarak iletişim yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between corporate social responsibility and environmental sustainability in communication management is a situation that has become increasingly important in today's business world, where the deep effects of digitalization have begun to be felt. Corporate social responsibility is based on the aim of giving back to people what it takes from them; It is the work that ensures that businesses are sensitive to society and the environment and that aims to respect ethical, social and emotional values while doing so. While businesses used to work solely for profit, in our age, with the emergence of a more conscious consumer society with the influence of social media, needs and expectations have changed. While people now prefer to use brands that are respectful to the environment and society, employees also want to work in businesses that adopt these values. For these reasons, institutions have begun to act with the approach that they have responsibilities towards their customers and the environment and have started to produce corporate social responsibility projects within the scope of communication management. In this study, the relationship between corporate social responsibility and environmental sustainability in communication management was evaluated based on the Boyner Brand's corporate social responsibility project called“Transform to Goodness”.