Türkiye'deki illerin hastane öncesi acil sağlık hizmetleri sunum kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of pre-hospital emergency health services delivery capacity of provinces in Turkey
- Tez No: 900205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAHADIR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Her sağlık sisteminde hastane öncesi acil sağlık hizmetleri en kritik aşamalardan biridir. Vakaya ilk müdahalenin gerçekleştirildiği bu aşamada yeterli kapasiteye sahip olunması hizmet kalitesini doğrudan etkilemektedir. Acil sağlık hizmeti sunumunda aktif rol oynayan acil yardım istasyonu sayısı, acil yardım ambulans sayısı, hastane sayısı, hastane doluluk oranı gibi metriklerdeki il bazlı farklılıklar sunulan hizmetin kalitesinde de değişkenliğe neden olmaktadır. Ülke genelinde sağlık hizmetlerine eşit erişimin sağlanabilmesi için illerin acil sağlık hizmetleri sunum kapasitelerinin incelenmesi önem arz etmektedir. İnceleme neticesinde politika yapıcılara eksikliklerin giderilmesi için yönetsel bilgiler sunabilmek mümkündür. Bu çalışma Sağlık Bakanlığının sağlık istatistik yıllarında yayınladığı il bazlı veriler kullanılarak illerin acil sağlık hizmetleri sunum kapasiteleri göreceli olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pre-hospital emergency health services are one of the most critical stages of each health unit. first to the case This approach, in which the transaction is carried out, requires sufficient capacity and service assurance. Emergency aid station, which plays an active role in the Emergency health delivery service, which directly affects province-based metrics such as number of emergency aid ambulances, number of hospitals, number of hospitals and occupancy rate. It also causes variability in the quality of care for those giving birth. health across the country In order to ensure equal access to their services, the delivery capacities of the provinces' emergency health services should be increased. review is important. concealment of shortcomings to review policy regulators It is possible to present administrative information for This study is based on the health statistics of the Ministry of Health. Using the emergency health services delivery capacities of the provinces based on the data used to be considered as a caregiver.