Esnek öğrenme ortamlarının ilkokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine etkisi: Karma yöntem çalışması
The effect of flexible learning spaces on primary school students' 21st century skills: A mixed-method study
  1. Tez No: 900206
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırmada, esnek öğrenme ortamlarının ilkokul öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerine etkisinin öğrenci görüş ve algıları açısından incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Bu çalışma, karma araştırma yönteminin çeşitleme (üçleme) deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında esnek öğrenme ortamlarında eğitim görmüş ve görmekte olan 26 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak; Boyacı ve Atalay (2016) tarafından hazırlanan, 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve gözlem raporu kullanılmıştır. Ölçeklerle elde edilen veriler nicel araştırmaya uygun olarak değerlendirilmiştir. Nitel araştırma kapsamındaki görüşmeler ve gözlemler sonucunda elde edilen veriler kodlama ve betimsel analiz teknikleriyle bütüncül bir şekilde analiz edilmiştir. Bulgular: Nicel verilerin analiz sonucuna göre, ölçek verilerinin toplam puanları ve ölçeğin ortalama toplam puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmaktadır ve bu farkın etki büyüklüğü yüksektir. Yarı-yapılandırılmış görüşme sorularıyla elde edilen bulgular araştırma, teknoloji ve sınıf ortamı olmak üzere üç temaya ayrılarak incelenmiş ve her tema kendi içerisinde kodlara ve alt kodlara bölünerek analiz edilmiştir. Her tema için verilen cevaplar incelendiğinde, öğrencilerin sınıflarında araştırma imkânı buldukları, teknolojik olanaklardan faydalandıkları ve sınıf düzeninin farklı etkinliklere uygun düzenleyebildikleri bulguları elde edilmiştir. FCL ortamına ait alanların öğrenciler tarafından etkili bir şekilde kullanıldığı ve 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerini destekleyen etkinliklere uygun alanların olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçlarına göre; esnek öğrenme ortamlarında eğitim gören öğrencilerin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri algılarının yüksek olduğu kanaatine varılmıştır. Öğrenciler araştırma yapmak istedikleri bir durumda sınıflarında yer alan teknolojik olanakları hem bireysel hem de akran desteğiyle kullanabilmektedir. Böylece öğrencilerin iletişim becerileri ve iş birlikçi çalışmaları olumlu yönde ilerlemiştir. Grup çalışması ve bireysel çalışma yapabilecekleri alanların olması, öğrencilerin uygun zamanlarda bu tarz etkinliklere yönelmesine olanak sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the research, it is aimed to examine the effects of flexible learning environments on the 21st century learning and innovation skills of primary school students in terms of student opinions and perceptions. Method: This study was conducted with the variation (triangulation) design of the mixed research method. The study group of the research consists of 26 students who have been and are being educated in flexible classroom environments in the 2023-2024 academic year. In the research, as a data collection tool; The 21st century learning and innovation skills scale prepared by Boyacı and Atalay (2016), semi-structured interview questions and observation report were used. The data obtained with the scales were evaluated in accordance with quantitative research. The data obtained as a result of the interviews and observations within the scope of qualitative research were analyzed holistically using coding and descriptive analysis techniques. Findings: According to the analysis results of the quantitative data, there is a statistically significant difference between the total scores of the scale data and the average total scores of the scale, and the effect size of this difference is high. The findings obtained through semi-structured interview questions were analyzed by dividing into three themes: research, technology and classroom environment, and each theme was analyzed by dividing it into codes and sub-codes. When the answers given for each theme were examined, findings were obtained that students had the opportunity to do research in their classrooms, benefit from technological opportunities, and organize the classroom layout according to different activities. It has been observed that the areas of the FCL environment are used effectively by students and that there are areas suitable for activities that support 21st century learning and innovation skills. Conclusions: According to the research results; It was concluded that students studying in flexible learning environments have high perceptions of 21st century learning and innovation skills. When students want to conduct research, they can use the technological opportunities in their classrooms with both individual and peer support. Thus, students' communication skills and collaborative work progressed positively. Having areas where group work and individual work can be done has enabled students to engage in such activities at appropriate times.