Hall tekniği, art ve konvansiyonel yöntemler kullanılarak yapılan dental uygulamaların çocukta oluşturduğu anksiyete seviyelerinin karşılaştırılması ve ebeveyn memnuniyetinin değerlendirilmesi
Comparison of anxiety levels of dental procedures using hall technique, art and conventional methods in children and evaluation of parental satisfaction
  1. Tez No: 900224
  2. Yazar: AYŞE ŞUARA KIRGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DURUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amaç: Dental anksiyete, çocuk diş hekimliğinde tedavi başarısını etkileyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmada amaç farklı tedavi yöntemleri kullanılarak çocuk hastalardaki anksiyete düzeyini ölçmek ve ebeveynlerin memnuniyet derecelerini gözlemlemektir. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran, daha önce dental tedavi tecrübesi olmayan 70 hasta (36 Kız (%51.4), 34 Erkek (%48.6); Yaş Ort: 6.46±0.92) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar eşit olarak iki gruba ayrılmış ve gruplardan birine modifiye Atravmatik Restoratif Tedavi (mART), diğerine Hall teknik (HT) uygulanmıştır. Son olarak hastaların hepsine konvansiyonel teknik (CT) uygulanıp, çalışma sonlandırılmıştır. İşlemler sırasında hastaların anksiyete düzeylerini belirlemek ve değerlendirebilmek için VPT, CFSS-DS, nabız ve SpO2 parametrelerinden yararlanılmıştır. Bulgular: CFSS-DS sonuçlarına göre en çok korkulan 3 prosedür“yabancıların dokunması”,“enjeksiyon”ve“birinin bakması”dır.
Özet (Çeviri)
Aim: Dental anxiety is an important factor affecting treatment success in paediatric dentistry. The aim of this study was to measure the level of anxiety in paediatric patients using different treatment modalities and to observe the degree of satisfaction of the parents. Material and Method: Seventy patients (36 girls (51.4%), 34 boys (48.6%); mean age: 6.46±0.92 years; 36 girls (51.4%), 34 boys (48.6%); mean age: 6.46±0.92 years) with no previous dental treatment experience who applied to Inonu University Faculty of Dentistry, Department of Paediatric Dentistry were included in the study. The patients were divided equally into two groups and one group received modified atraumatic restorative treatment (mART) and the other group received Hall technique (HT). Finally, conventional technique (CT) was applied to all patients and the study was terminated. VPT, CFSS-DS, pulse and SpO2 parameters were used to determine and evaluate the anxiety levels of the patients during the procedures. Results: According to the CFSS-DS results, the 3 most feared procedures were“being touched by strangers”,“injection”and“being looked at”.