İş güçlüğü faktörlerinin örgütsel bağlılığa etkisi: Afyonkarahisar'daki beş yıldızlı otellerde bir araştırma
The effect of job difficulty factors on organizational commitment: A study in five star hotels in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 900225
  2. Yazar: GÜL ÖZDEMİR ZENGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KULA ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İş güçlüğü olgusu çalışanların mesleki yaşamlarını etkileyen bir unsur olduğu için ve küreselleşen dünyada giderek artan rekabet ortamı, bu ortamda örgütlerin güç kazanarak ilerleyebilmeleri ve güçlü örgütler olarak kalıcılıklarını sürdürebilmeleri açısından epeyce önem kazanmıştır. Bu bağlamda iş güçlüğü ve örgütsel bağlılık, üzerinde önemle durulması gereken bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Oteller hizmet sektörünün yoğun yaşandığı işletmeler olması sebebiyle çoğunlukta insan gücü gerektirmektedir. İş güçlüğünün otel çalışanlarının örgütsel bağlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Araştırmadaki temel amaç, turizm işletme belgeli Afyonkarahisar'daki beş yıldızlı otel çalışanlarının iş güçlüğü düzeylerinin örgütsel bağlılığa olan etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar'daki Turizm İşletme Belgeli tüm otel çalışanları oluştururken, araştırmanın örneklemini ise Afyonkarahisar il merkezindeki Turizm İşletme Belgeli ve sadece 5 yıldızlı otellerde çalışan personeller oluşturmaktadır. Örneklem rakamımızın toplamında 1160 kişi olduğu saptanmıştır. Verilerin analizinde standart sapma değerleri, aritmetik ortalama, frekans-yüzde dağılımları ve ölçeklerin normal dağılım göstermesi sebebiyle değişkenler arası farklılıkların belirlenmesinde parametrik olan bağımsız örneklemler t-testi ve One-way ANOVA kullanılmıştır. İlişki ölçüm testinde Korelasyon ve etkiyi ölçmek için ise Regresyon analizleri yapılmıştır. Otel çalışanlarının demografik özelliklerine göre iş güçlüğü düzeylerine ve örgütsel bağlılıklarına ilişkin görüşleri farklılık göstermektedir. Aynı zamanda, iş güçlüğü düzeylerinin örgütsel bağlılığını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. İş güçlüğünü azaltmak ve örgütsel bağlılığı artırmak için; çalışanların başarılarını kutlayıp, ödüllendirerek çalışan motivasyonunu artırmak, sosyal aktivite ve dinlenmek için ayrılan vakti uzatmak, sorumluların bölüm çalışanlarına destek olması, çalışanların iş güçlüğünü düşürüp, örgütsel bağlılıklarını artırmak adına sorumluların yönetimsel anlamda yapabilecekleri önemli faaliyetlerdendir.
Özet (Çeviri)
Since the phenomenon of labor force is a factor that affects the professional lives of employees and the increasingly competitive environment in the globalizing world, it has become very important for organizations to progress by gaining strength in this environment and to maintain their permanence as strong organizations. In this context, workload and organizational commitment emerge as concepts that need to be emphasized. Since hotels are businesses where the service sector is intense, they require mostly manpower. Work difficulty is thought to have a significant impact on the organizational commitment of hotel employees. The main purpose of the research is to investigate the effect of workload levels on organizational commitment of five-star hotel employees in Afyonkarahisar with tourism management certificate. While the population of the research consists of all hotel employees with Tourism Management Certificate in Afyonkarahisar, the sample of the research consists of personnel with Tourism Management Certificate and working only in 5-star hotels in Afyonkarahisar city center. It was determined that our total sample number was 1160 people. In the analysis of the data, standard deviation values, arithmetic mean, frequency-percentage distributions and parametric independent samples t-test and One-way ANOVA were used to determine the differences between variables due to the normal distribution of the scales. Regression analyzes were performed to measure correlation and effect in the relationship measurement test. Hotel employees' views on their workload levels and organizational commitment vary depending on their demographic characteristics. At the same time, it was concluded that job strain levels affected organizational commitment. To reduce workload and increase organizational commitment; Increasing employee motivation by celebrating and rewarding employees' achievements, extending the time allocated for social activities and rest, supporting department employees are among the important activities that managers can do in order to reduce employees' work difficulties and increase their organizational commitment.