Competition Law policy in open banking
Rekabet Hukuku çerçevesinde açık bankacılık
  1. Tez No: 900237
  2. Yazar: DAMLA DENİZ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Açık finansın temel ve birincil uygulamalarından biri olan açık bankacılık, veri taşınabilirliği temel ilkesini benimseyerek finans dünyasını yeniden biçimlendirmektedir. Müşteri verisine erişim serbestine dayalı açık bankacılık altyapısı ile birlikte,“uyumluluk”ve“veri taşınabilirliği”kavramları finansal aktörlerin yeni iş modellerinde gözlemlenen temel prensipler haline gelmiştir. Bu dönüşüm, tüketicilere verileri üzerinde kontrol yetkisi vererek ve verilerin üçüncü taraf sağlayıcılara iletimini kolaylaştırarak bankacılık sektöründe rekabet ve inovasyonu teşvik etme vaadini taşımaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma çeşitli hukuk sistemleri çerçevesinde rekabet hukuku politikası ile açık bankacılığın kesişimini analiz etmektedir. Karşılaştırmalı bir analiz yoluyla bu tez, açık bankacılık sistemlerinin sektörde karşılaştığı engelleri araştırarak rekabet otoritelerinin açık bankacılığın entegrasyonuna yönelik yaklaşımını, otoritelerin çeşitli kararlarını inceleyerek vurgulamaktadır. Bu kapsamda iş bu tez, açık bankacılığın entegrasyonuna ilişkin olarak rekabetle ilgili sorunların neler olabileceğini inceleyerek açık bankacılık alanında rekabet hukuku politikalarını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Open banking, one of the key and primary applications of open finance, is reshaping the financial landscape by adopting the fundamental principle of data portability. Open banking infrastructure, which is based on open access to customer data, the concepts of“data interoperability”and“data portability”have become the fundamental principles of the novel business models of financial actors. This shift holds the promise of fostering competition and innovation within the banking sector by empowering consumers with control over their data and facilitating its transmission to third-party providers. In this context, this thesis analyses the intersection of competition law policy and open banking across diverse law systems. Through this analysis, this thesis explores the barriers open banking systems face in the sector and highlights the competition authorities' approach to integrating open banking by examining various authorities' decisions. In this context, this thesis aims to explore competition law policy in the realm of open banking by examining what the competition-related issues may be regarding the integration of open banking.