Geriatri polikliniğine gelen hastalarda yaşam kalitesi ve kırılganlığı belirleyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors determining quality of life and frailty in patients visiting geriatrics outpatient clinic
  1. Tez No: 900236
  2. Yazar: ZUMRUD MEHTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı bireye yaklaşımda fiziksel olarak bağımsız olmalarını sağlamak, yaşamsal fonksiyonları korumak ve yaşam kalitesini iyileştirmek temel hedefler içinde yer almaktadır. Çok Yönlü Geriatrik Değerlendirme (ÇYGD) geriatri polikliniğinde her yaşlı hastaya uygulanmakta olup yaşlı bireylerin tıbbi, psikolojik, sosyal, ekonomik ve fiziksel problemlerini ortaya koymaktadır. Yaşlı bireylerin yaşam kalitesini azaltan, kırılgan olmasına neden olan durumları önceden tespit ederek tedavi edilmesi, koruyucu önlemlerin alınması, yaşlının fiziksel olarak daha aktif bir yaşam sürmesi, yaşam kalitesinin artırılması, kırılganlığa bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılması bu değerlendirmenin esas hedefidir. Bu bulgular ışığında hekimlere, erken teşhis ve tedavinin geliştirilmesi için yapılabilecek hizmetler konusunda fikir sahibi olabilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan bu çalışmanın evrenini Ocak 2019 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Geriatri polikliniğine ayaktan başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, EQ-5D (EuroQol) genel yaşam kalite ölçeği, SF-36 yaşam kalitesi değerlendirme (kısa formu) formu ve Frail kırılganlık anketi uygulanmıştır. Ayrıca bu hastaların laboratuvar değerleri, kronik hastalıkları, ÇYGD kapsamında Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMDD), Mini Nutrisyon Testi (MNA), Saat Çizme Testi, Yesavage Geriatrik Depresyon Skalası (YGDS), Barthel Temel Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA), Lawton Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Testleri (EGYA), baldır çevresi ve brakiyal biseps kasının dinamometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Hastaların yaşam kalitesi ve kırılganlık durumu ile ölçülen parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the approach to the elderly, ensuring that they are physically independent, protecting their vital functions and improving their quality of life are among the main goals. Multidimensional Geriatric Assessment (MGA) is applied to every elderly patient in the geriatric outpatient clinic and reveals the medical, psychological, social, economic and physical problems of elderly individuals. The main objective of this evaluation is to identify and treat the conditions that reduce the quality of life of the elderly and cause them to be fragile, to take preventive measures, yield more physically active life, increase the quality of life, and reduce mortality and morbidity due to fragility. In the light of these findings, it is aimed to have an idea about the services that can be provided to physicians for early diagnosis and improvement of treatment. Materials and Method: The population of this cross-sectional study consists of patients aged 65 and over who applied to the Geriatrics Outpatient Clinic of Başkent University Ankara Hospital between January 2019 and December 2022. EQ-5D (EuroQol) general quality of life scale, SF-36 quality of life assessment (short form) form and Frail frailty questionnaire were used as data collection tools. In addition, MGA was applied to the patients, including laboratory values, chronic diseases, Mini Mental State Examination (MMSE), Mini Nutrition Test (MNA), Clock Scratch Test, Yesavage Geriatric Depression Scale (YGDS), Barthel Basic Activities of Daily Living (BADL), Lawton Instrumental Activities of Daily Living Tests (IADL), calf circumference and dynamometric measurements of the brachial biceps muscle were recorded. The relationship between the patients' quality of life and frailty status and the measured parameters were examined. Data were evaluated in computer environment using IBM SPSS (“The Statistical Package for Social Sciences”) (Windows, Version 25.0, Aronk, NY: IBM Corp.).