A design-based investigation on advanced mathematical knowledge for mathematics teachers in the context of limit
Matematik öğretmenlerinin limit bağlamında ileri matematik bilgileri üzerine tasarım temelli bir araştırma
  1. Tez No: 900254
  2. Yazar: HABİBE TOKER KEKİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ, DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Birincisi, matematik öğretmenleri için limit konusunda gerekli olan ileri matematik bilgisini uzmanların bakış açısından ortaya koymaktır. İkinci amacı ise matematik öğretmenlerinin limit kavramına ilişkin ileri matematik bilgilerini geliştirmek için tasarlanmış bir öğretim dizisinde yaşadıkları zorlukları ortaya koymaktır. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek için tasarım tabanlı bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu bağlamda, ihtiyaç analizi aşaması olarak beş matematikçi ve matematik eğitimcisi ile bir mülakat çalışması yürütülmüştür. Ana çalışma daha sonra Alanya'da altı orta öğretim matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Çeşitli veri toplama araçları kullanılmış ve veriler nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Uzmanlarla yapılan mülakat çalışmasının sonuçları, eşitlik kavramının limit bağlamındaki kullanımın ve anlamının matematikte diğer kullanıldığı bağlamlara göre nasıl farklılaştığını ve matematik öğretmenleri için gerekli limite dair ileri matematik bilgisini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bulgular limit tanımına dair bilinmesi gereken kovaryasyonel ilişkileri açık bir şekilde ortaya koymuştur. Ana çalışmadan elde edilen veriler, öğretim dizisi boyunca öğretmenlere çeşitli argümanlar ve yaklaşımlar sunulmasına rağmen, öğretmenlerin limit kavramını kapsamlı bir şekilde anlamada, limit kavramında yer alan değişkenler arasında kovaryasyonel ilişkiler kurmada ve eşitlik ve sembolleri uygun şekilde kullanmada belirli bir zorluk yaşadıkalrını göstermiştir. Bu sonuçlar ışığında, çalışma aynı araştırma alanında çalışan araştırmacılar için önemli çıkarımlar, kısıtlılıklar ve öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study had two principal aims. The first was to explore the essential advanced mathematical knowledge of limits for mathematics teachers from the perspective of experts. The second was to document the characteristics of the difficulties experienced by mathematics teachers in a teaching sequence designed to promote their advanced mathematical knowledge of the concept of limit. A design-based research approach was adopted to fulfil the objectives of the study. In this context, a need analysis phase of the design-based research comprised an interview study, conducted with five mathematicians and mathematics educators. Subsequently, the main study was held with six secondary school mathematics teachers in Alanya as an exploration phase. A variety of data collection instruments were employed, including interviews, pre- and post-tests, questionnaires, observations, written in-class works, and video data. These data were analyzed using qualitative methods. The results of the interview study demonstrated how the concept of equality is interpreted differently in the context of limits, as opposed to other mathematical contexts and revealed essential advanced mathematical knowledge for limit. Furthermore, the findings explicitly revealed covariational relationships in the definition of limit. The data from the main study indicated that despite the presentation of a variety of arguments and approaches throughout the teaching sequence, the teachers demonstrated a certain degree of difficulty in comprehensively understanding the concept of limit, constructing covariational relationships among variables within limit, and employing equality and symbols appropriately. In light of these results, the study offered several key implications, limitations and suggestions for further research.