The impact of authentic material use on 8th grade students' attitudes towards EFL learning
Otantik materyal kullanımının 8. sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenimine yönelik tutumlarına etkisi
- Tez No: 900255
- Danışmanlar: DR. DENİZ ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, otantik materyallerin 8. sınıf öğrencilerinin İngilizce derslerindeki tutumlarını olumlu yönde etkileyip etkilemediğini belirlemek için veriler ortaya koymayı amaçlamaktadır. İngilizce öğretimi son birkaç on yılda önemli değişiklikler ve değişimler geçirdi ve mevcut öğretmen ve öğrenci neslinin öğretim ve öğrenme konusunda en son teknolojilere daha bağımlı olduğu gözlemleniyor. Bu nedenle, günümüzde İngilizce öğretmenleri öğrencilerinin ilgi alanlarını ve öğrenme tarzlarını karşılamak için çeşitli öğretim kaynakları ve materyallerden yararlanmaktadır. Bu makale, günümüz eğitim ortamında önemli bir konu olan, sınıf bağlamlarında yabancı dil öğretiminde otantik materyallerin etkisine odaklanmaktadır. Araştırma 2023 – 2024 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde sekiz hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Özel Diyarbakır Bil Koleji Ortaokulunda öğrenim gören 47 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği, günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Niceliksel veriler SPSS programı kullanılarak bağımsız örneklem T testi ve eşleştirilmiş örneklem testi kullanılarak analiz edildi. Nitel veriler ise içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Ortaya çıkan temalar ve alt kodları çıkarılarak frekansları ilgili tablolarda verilmiştir. Araştırmanın sonuçları, 8 haftalık bir etkinlik sonrasında kontrol grubu ile deney grubu arasında istatistiksel olarak neredeyse hiç fark olmadığını, ancak deney grubunun özgün materyallerin kullanımına yönelik tutumlarında yalnızca hafif bir iyileşme olduğunu gösterdi. Niteliksel veriler, her iki grubun da özgün materyallerin kullanılmasından yana olduğunu ancak LGS sınavı, sınav kaygısı veya aile baskısı gibi bazı dış faktörlerin, genel İngilizce öğrenme rotası veya ruh hali üzerinde etkisi olan çeşitli faktörler olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research aims to find data to see if authentic materials have an impact on the attitudes of 8th-grade students in EFL lessons. English teaching has undergone significant changes and shifts within the past few decades, and the current generation of teachers and students is more dependent on the latest technologies for teaching and learning. For that reason, teachers of English nowadays use a wide range of teaching resources and materials to fulfil their students' interests and learning styles. This paper focuses on the impact of authentic materials on 8th-grade learners' attitudes towards their learning contexts in EFL settings i, a topic of significant relevance in the current educational landscape. The study was conducted for eight weeks during the Autumn semester of the 2023 – 2024 educational year. The research sample comprised forty-seven 8th-grade students studying at Private Diyarbakir Bil College Secondary School. As data collection tools, an attitude scale towards an English course, diaries and semi-structured interviews were utilized. The quantitative data was analyzed by using SPSS program by means of related non parametric tests. The qualitative data was analyzed by means of content analysis. The emergent themes and their sub codes were extracted and the frequencies were given in the related tables. The results of the study showed that there was almost no statistically significant difference between the control group and experimental group after an 8-week activity though the experimental group only had a slight improvement in their attitude towards use of authentic materials. The qualitative data showed that both groups were in favour of use of authentic materials but some external factors like LGS exam, exam anxiety or family pressures about that exam and so on were various factors having an impact on their general English learning route or mood.