Sınıf öğretmenlerinin sınıflarında yaşanan çatışmalara ve çatışma yönetimi stratejilerine ilişkin bir inceleme
A study on conflicts experienced in classrooms of primary school teachers and conflict management strategies
  1. Tez No: 900258
  2. Yazar: EDA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYRAK ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin sınıflarında yaşanan çatışmalara ilişkin görüşlerini ve çatışma yönetimi stratejilerini belirlemektir. Nitel bir çalışma olarak desenlenmiş olan bu araştırmada temel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 6 kamu okulunda (ilkokul) görev yapan 32 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın yapılacağı okulların belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örneklemesi; katılımcıların belirlenmesinde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin çatışma kavramına genelde olumsuz anlam yükledikleri ve çatışma kavramını“iletişimsizlik”,“fikir ayrılığı”,“kişilik”ve“çıkar”sorunu olarak tanımladıkları belirlenmiştir. Araştırmada, sınıfta yaşanan çatışmaların“kişilik”,“aile”,“teknoloji/medya”,“okul/sınıf ortamı”ve“çevre”kaynaklı olduğu; en sık yaşanan çatışmaların ise“sözel”,“fiziksel”ve“toplumsal”çatışma türleri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, çatışmaların öğretmenler ve öğrenciler üzerinde“performans düşüklüğü”,“motivasyon kaybı”,“stres”,“mutsuzluk”,“kaygı”ve“tükenmişlik”gibi olumsuz etkileri olduğu gibi,“iletişim artışı”,“güdülenme”,“yenilenme”,“çaba artışı”ve“sorgulama”gibi olumlu etkileri de olduğu; sınıf öğretmenlerinin sınıfta yaşanan çatışmaları yönetmek için sırasıyla uzlaşma, hükmetme ve kaçınma stratejilerini kullandıkları ve öğretmenlerin büyük çoğunluğunun sınıfındaki çatışmaları yönetebildiğine inandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of primary school teachers regarding conflicts in their classrooms and their conflict management strategies. In this research, which was designed as a qualitative study, the basic research method was preferred. The study group of the research consists of 32 primary school teachers working in 6 public schools (primary schools). Maximum diversity sampling in determining the schools where the research will be conducted; criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the participants. Research data was collected with a semi-structured interview form developed by the researcher and the obtained data was analyzed with the content analysis technique. In the research, it was determined that primary school teachers generally attributed a negative meaning to the concept of conflict and defined the concept of conflict as“miscommunication”,“difference of opinion”,“personality”and“interest”problem. In the research, the conflicts experienced in the classroom are due to“personality”,“family”,“technology/media”,“school/classroom”and“environment”; it has been determined that the most frequently experienced conflicts are“verbal”,“physical”and“social conflict types”. In the research, conflicts have negative effects on teachers and students such as“low performance”,“loss of motivation”,“stress”,“unhappiness”,“anxiety”and“burnout”, as well as“increase in communication”,“motivation”,“renewal”. It has positive effects such as“increased effort”and“questioning”; it was concluded that classroom teachers use compromise, domination and avoidance strategies respectively to manage conflicts in the classroom and that the majority of teachers believe that they can manage conflicts in their classrooms.