Görsel sanatlar öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki hizmet içi ihtiyaçlarının belirlenmesi
Identifying the in-service training needs of visual arts teachers in special education
  1. Tez No: 932401
  2. Yazar: BURAK KIRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Görsel sanatlar öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki bilgi düzeylerini, yeterliliklerini ve karşılaştıkları zorlukları belirlemeyi, aynı zamanda bu alandaki eksikliklere yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, özel eğitim sınıflarında derse giren görsel sanatlar öğretmenlerini kapsamış, veri toplama aracı olarak anketler ve açık uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, görsel sanatlar öğretmenlerinin özel eğitim alanında yeterli bilgiye ve deneyime sahip olmadıklarını açıkça ortaya koymuştur. Bu durumun, özel gereksinimli bireylerin sanatsal gelişimlerini ve potansiyellerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Öğretmenlerin, bireyselleştirilmiş eğitim programları (BEP) oluşturma, özel eğitim yöntemleri kullanma, sınıf yönetimi ve etkili ölçme-değerlendirme yapma gibi konularda ciddi eksiklikler yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca, sanat materyallerinin özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarına göre uyarlanması konusunda yaşanan sorunlar, öğretmenlerin uygulamalı becerilerde de geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir. Sanat eğitiminin, bireylerin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklediği, özgüven kazanmalarına yardımcı olduğu ve toplumsal entegrasyon süreçlerini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, özel gereksinimli bireylerin sanat eğitimi alması hem bireysel hem de toplumsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Ancak, görsel sanatlar öğretmenlerinin bu alanda yeterli bilgiye ve uygulama deneyimine sahip olmamaları, özel gereksinimli bireylerin sanatsal potansiyellerinin yeterince ortaya çıkarılamamasına ve eğitim süreçlerinin sınırlı kalmasına neden olmaktadır. Araştırma kapsamında, görsel sanatlar öğretmenlerinin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu bağlamda, öğretmenler için özel eğitim yöntemleri ve bireyselleştirilmiş eğitim programları (BEP) konularında hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, sınıf yönetimi, davranış yönetimi ve sanat materyallerinin uyarlanması konularında uygulamalı atölye çalışmaları ve seminerler organize edilmesi gerekmektedir. Dijital teknolojilerin, özellikle artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve 3D baskı teknolojilerinin, özel eğitim alanında nasıl kullanılabileceği konusunda öğretmenlere eğitim verilmesi önem arz etmektedir. Araştırmanın bir diğer önemli önerisi, özel gereksinimli bireyler için sanat merkezleri ve atölyeler kurulmasıdır. Bu merkezlerde, görsel sanatlar öğretmenlerinin etkin bir şekilde rol alması sağlanmalıdır. Ayrıca, görsel sanatlar dersinin özel eğitim sınıflarında zorunlu hale getirilmesi ve ders saatlerinin artırılması, özel gereksinimli bireylerin sanatsal gelişimlerini desteklemek açısından faydalı olacaktır. Öğretmenlerin, diğer branş öğretmenleri ve ailelerle işbirliği yapabilmelerini sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesi, eğitim süreçlerinin daha etkili bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayacaktır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki bilgi ve beceri düzeylerinin artırılması, yalnızca bireysel öğretim süreçlerinin iyileştirilmesini değil, aynı zamanda eğitim sisteminin daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir yapıya kavuşmasını da sağlayacaktır. Bu doğrultuda, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik sürekli ve sistematik bir yaklaşım benimsenmesi gerekmektedir. Engelli bireylerin sanatsal yeteneklerini ortaya çıkaracak şekilde eğitim süreçlerinin tasarlanması, onların topluma daha aktif bir şekilde katılmalarını ve bireysel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarını mümkün kılacaktır. Bu çalışma görsel sanatlar öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki rollerine odaklanan sınırlı sayıdaki araştırmalardan biri olması nedeniyle alana özgün bir katkı sunmakta ve gelecekteki çalışmalar için temel oluşturmaktadır. Bu yönleriyle araştırma, hem bireysel hem de toplumsal fayda sağlayabilecek sonuçlar ortaya koymakta ve görsel sanatlar eğitiminin özel gereksinimli bireylerin yaşamlarındaki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge levels, competencies, and difficulties encountered by visual arts teachers in the field of special education, as well as to provide solutions to the deficiencies in this area. The study included visual arts teachers who teach in special education classes, and surveys and open-ended questions were used as data collection tools. The research results clearly showed that visual arts teachers do not have sufficient knowledge and experience in the field of special education. This situation has been seen to negatively affect the artistic development and potential of individuals with special needs. It has been determined that teachers have serious deficiencies in areas such as creating individualized education programs (IEPs), using special education methods, classroom management, and effective measurement-evaluation. Moreover, the problems experienced in adapting art materials to the needs of individuals with special needs have shown that teachers need to be developed in terms of practical skills. It is known that art education supports the cognitive, emotional, and social development of individuals, helps them gain self-confidence, and facilitates social integration processes. Therefore, it is of great importance for individuals with special needs to receive art education, both individually and socially. However, the fact that visual arts teachers do not have sufficient knowledge and practical experience in this area causes the artistic potential of individuals with special needs to be insufficiently revealed and the education processes to be limited. Within the scope of the research, various suggestions have been made to increase the knowledge and skills of visual arts teachers. In this context, it is recommended to organize in-service training for teachers on special education methods and individualized education programs (IEPs). In addition, it is necessary to organize practical workshops and seminars on classroom management, behavior management, and adaptation of art materials. It is important to provide training to teachers on how digital technologies, especially augmented reality (AR) applications and 3D printing technologies, can be used in special education. Another important recommendation of the research is to establish art centers and workshops for individuals with special needs. Visual arts teachers should play an active role in these centers. In addition, making visual arts classes mandatory in special education classes and increasing the number of class hours will be beneficial in supporting the artistic development of individuals with special needs. Developing mechanisms that enable teachers to collaborate with other branch teachers and families will contribute to the more effective management of education processes. Increasing the knowledge and skill levels of visual arts teachers in the field of special education will not only improve individual teaching processes but also enable the education system to have a more inclusive and equitable structure. In this direction, a continuous and systematic approach should be adopted for the professional development of teachers. Designing education processes that will reveal the artistic talents of individuals with disabilities will enable them to participate more actively in society and maximize their individual potential. Since this study is one of the limited number of studies focusing on the roles of visual arts teachers in the field of special education, it makes an original contribution to the field and provides a basis for future studies. In these aspects, the research reveals results that can benefit both individuals and society, and emphasizes the importance of visual arts education in the lives of individuals with special needs.