Ağır bünyeli topraklarda çapa bitkileri için tohum yatağı hazırlama üniteli ekim makinası geliştirilmesi
Development of sowing machine with seed bed preparation unit for anchor plants in heavy soils
- Tez No: 900266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEKGÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, ağır bünyeli topraklarda tohum yatağını hazırlayan ve aynı zamanda sırt oluşturabilen kombine bir makinanın tasarımı ve prototip imalatı amaçlanmıştır. Makina, lister, toprak frezesi ve pnömatik ekim makinasının tasarlanan şasiye montajlanmasıyla oluşturulmuştur. Denemeler, sonbaharda pullukla sürülmüş ve sürülmemiş parsellerde yürütülmüştür. Aynı zamanda geleneksel yöntemle ekim (pulluk+diskaro+ekim makinası) yapılmış ve her bir yöntemde elde edilen filiz çıkış oranları kıyaslanmıştır. Denemeler iki farkı zamanda yapılmıştır. Tarla filiz çıkış oranı sonbahar toprak işleme yapılan parsellerde prototip makina ile ekimde %73.04 ve toprak işleme yapılmayan parsellerde prototip makina ile ekimde %76.05 olduğu belirlenmiştir. Bu değer geleneksel ekimde ise %31.43 de kalmıştır. Geleneksel ekimde prototip makinalı ekime göre 2.51 kat daha fazla yakıt tüketilmiştir. Prototip makinalı ekimde geleneksel ekime göre %69.56 zamandan tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to design and manufacture a prototype of a combined machine that prepares the seed bed in heavy-textured soils and can also form ridges. The machine was created by assembling a lister, a soil rotary tiller and a pneumatic planting machine to the designed chassis. The trials were carried out in plots that were plowed and unplowed in the fall. At the same time, the traditional method of planting (plow + disc harrow + planting machine) was used and the emergence rates obtained in each method were compared. The trials were carried out at two different times. The field emergence rate was determined to be 73.04% in the plots with autumn tillage with the prototype machine and 76.05% in the plots with no tillage with the prototype machine. This value remained at 31.43% in the conventional planting. In the conventional planting, 2.51 times more fuel was consumed compared to the prototype machine planting. In the prototype machine planting, 69.56% time saving was achieved compared to the conventional planting.