Kaygı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü
The mediating role of rumination in the relationship between anxiety and psychological well-being
  1. Tez No: 900284
  2. Yazar: ECE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mevcut araştırmada kaygı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı psikolojik iyi oluş ve kaygının birbirleri ile olan ilişkisinde ruminatif düşünlerin oynadığı rolü ölçmektir. Literatürde bu konularla ilgili farklı alanlarda ayrı ayrı çalışmalar olsa da, mevcut üç değişkenin birbirleriyle olan ilişkisini inceleyen bir araştırma bulunmamaktadır. Bu yüzden mevcut çalışmanın verimli olacağı ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmaya katılım sağlayan 385 gönüllü bireye Demografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Ruminatif Düşünce Ölçeği uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeli uygulanan bu araştırmada verilerin analizinde Pearson korelasyon, Hayes Process Macro ile aracı rol analizi, ANOVA, bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. ANOVA analizde anlamlı çıkan puanların ikili karşılaştırmaları için post hoc testlerine bakılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre kaygı, psikolojik iyi oluş ve ruminasyon değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki saptırnıken kaygının psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde ruminasyonun kısmi aracı rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, kaygı (X) bağımsız değişken, psikolojik iyi oluş (Y) bağımlı değişken ve ruminasyon (M) aracı değişken olarak yer almıştır. Bulgular ışığında literatür ile tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of rumination in the relationship between anxiety and psychological well-being was investigated. The aim of this study is to measure the role of ruminative thoughts in the relationship between psychological well-being and anxiety. Although there are separate studies in different areas related to these issues in the literature, there is no study examining the relationship between these three existing variables. Therefore, it is thought that the present study will be productive and contribute to the literature. Demographic Information Form, Beck Anxiety Scale, Psychological Well-Being Scale and Ruminative Thought Scale were applied to 385 volunteers who participated in the study. Pearson correlation, mediator role analysis with Hayes Process Macro, ANOVA, independent groups t-test were used in the analysis of the data in this study, in which the relational screening model was applied. Post hoc tests were used for pairwise comparison of the significant scores in the ANOVA analysis. In addition, According to the results obtained from the research, while there was a significant relationship between anxiety, psychological well-being and rumination variables, it was concluded that rumination had a partial mediator role in the effect of anxiety on psychological well-being. In addition, in this study, anxiety (X) was the independent variable, psychological well-being (Y) was the dependent variable, and rumination (M) was the mediator variable. Results were discussed with the studies in literatüre.