Okul psikolojik danışmanları görüşlerine göre deprem travması yaşamış çocuklara psikososyaldestek
Psychosocial support for children who experienced earthquake trauma according to the opinions of school psychological counselors
  1. Tez No: 900285
  2. Yazar: HAVVA NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul psikolojik danışmanları görüşleriyle, deprem travması yaşamış çocuklara verilecek psikososyal desteğin planlanmasında yol gösterici bir kaynak oluşturmaktır. Travmanın yaralarının sarılması, akut dönemden sonra travma sonrası stres bozukluğu için gerekli iyileştirmelerin yapılması önemlidir. Erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Okullar, felaket durumlarında ruh sağlığı hizmetlerinin en ulaşılabilir merkezleri olmasına rağmen literatürde bu hizmetlerin etkililiği konusu daha çok araştırılması gereken bir konudur Bu araştırmada nitel desen kullanılmıştır. 6 Şubat depremi sonrasında okullarına gelen depremzede öğrencilere psikososyal faaliyetlerde bulunan okul psikolojik danışmanlarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Okullarda görevli 11 okul psikolojik danışmanı ile görüşülmüştür. Bu kişilerden 3 tanesi ortaokulda, 6 tanesi ilkokulda, 1 tanesi anaokulunda ve 1 tanesi Bilim ve Sanat merkezinde görevlidir. 3 erkek ve 8 kadın katılımcıyla görüşme yapılmıştır. Görüşmeler neticesinde yarı yapılandırılmış görüşme sorularına alınan yanıtlara içerik analizi uygulanmıştır. Veri analizleri neticesinde ikincil travmaya müdahale teknikleri, depremzede öğrencilere yönelik müdahale çalışmaları, depremzede öğrencilere duygularını ifade edebilmeleri için kazandırılması gereken beceriler, depremzede öğrencilerde deprem sonrası görülen semptomlar, depremzede öğrencilerde deprem sonrası semptomları önlemek için yapılan çalışmalar, çözümlenmemiş travması olan öğrencilere yönelik çalışmalar, depremzede öğrencilerde gözlemlenen duygusal iyileşmeler, depremzede öğrencilerde gözlemlenen bilişsel iyileşmeler temalarına ve bu temalar altında kategorilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to create a guiding resource in planning the psychosocial support to be given to children who have experienced earthquake trauma through the opinions of school psychological counselors. It is important to heal the wounds of trauma and to maket he necessary improvements for posttraumatic stress disorder after the acute period. Early intervention is necessary. Although schools are the most accessible centers of mental health services in disaster situations, the effectiveness of these services is a subject that needs to be investigated more in the literatüre. Qualitative design was used in this study. Semi-structured interwievs were conducted with school psychological counselors who provided psychosocial activities to earthquake-stricken students who came to their schools after the February 6 earthquake. 11 school psychological counselors working in schools were interviewed. 3 of these people worked in secondary schools, 6 in primary schools, 1 in kindergartens, and 1 in Science and Arts Centers. 3 male and 8 female participants were interwieved. Content analysis was applied to the responses to the semi-structured interwiev questions as a result of the interwievs. As a result of the data analysis, the themes and categories under these themes were reached: Secondary trauma intervention techniques, intervention studies for earthquake-affected students, skills that earthquake-affected students should be taught to Express their feelings, symptoms observed in earthquake-affected students, studies conducted to prevent post-earthquake symptoms in earthquake-affected students, studies conducted for students with unresolved trauma,emotional improvements observed in earthquake-affected students, and cognitive improvements observed in earthquake-affected students.