Kur'ân'da sünnetullah olgusunun toplumsal yansımaları
Social reflections of the phenomenon of sunnatullah in the Qur'an
  1. Tez No: 900304
  2. Yazar: ALİ DUYKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Asr-ı Saâdet döneminden günümüze, ardından geleceğe yönelik bir mefhumu bulunan ve Allah'ın yarattığı tüm varlıkların dinamiğine yerleştirdiği bir işleyiş biçimi olan sünnetullah, Müslümanların çağlar boyunca dünyevi işlerini düzenlemelerinde önemli bir rol oynamıştır. İnanan ve inanmayan tüm toplumlara, çalışıp çabalamaları ve gelişim göstermeleri sebebiyle Allah tarafından hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan sünnetullah yasalarına Müslümanlar riayet etmeye özen göstermişlerdir. Nitekim Hz. Peygamber ve râşit halifeler döneminde oluşup gelişerek köklü bir İslâm kültür ve medeniyetin kurulmasına önayak olan sünnetullah anlayışı böylelikle devam ettirilmiştir. Müslümanların her konuda kendilerine kaynak olarak kullandıkları, bir yakıt olarak gördükleri sünnetullah, çağlar içerisinde İslâm ümmeti ve devletlerinin yaşadığı iniş-çıkış ve gerilemelerden dolayı inanç sapmaları, tembellik ve ihmalkarlıktan kaynaklanan farklı anlayışlar ve problemler içerisinde zikredilir hale gelmiştir. Çalışmamızda köklü bir kültür oluşmasına sebep olan sünnetullah yasalarından, düşüş ve gerilemenin her tonuyla yaşandığı bugünümüzde de bir değişiklik ve farklılık olmadığını ortaya koymaya, hadislerde de işaret edilmiş sünnetullah yasalarına paralel geleceğimizin nasıl oluşacağını açıklamaya gayret edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Sunnatullah, which has a notion for the future from the Age of Bliss to the present, and a way of functioning that Allah has placed in the dynamics of all beings created, has played an important role in arranging the worldly affairs of Muslims throughout the ages. Muslims have taken care to abide by the laws of the sunnatullah, which were presented to all communities, believers and non-believers, without any discrimination, because of their efforts, endeavors and progress. As a matter of fact, the understanding of the sunnatullah, which was formed and developed during the period of the Prophet and the rightly-guided caliphs and which pioneered the establishment of a deep-rooted Islamic culture and civilization, was thus continued. The Sunnatullah, which Muslims use as a source for themselves in every subject and see as a fuel, has come to be mentioned within different understandings and problems filled with disbelief and laziness due to the ups and downs and regressions experienced by the Islamic Ummah and states throughout the ages. In our study, we will endeavor to reveal that there is no change or discrimination in our present day, when we are struggling with regression and stagnation from the laws of sunnah that have caused the formation of a deep-rooted culture, and to explain how our future will be formed parallel to the laws of sunnahtullah that are also indicated in the hadiths.