2000 sonrası Türkiye'de uygulanan kalkınma planları kapsamında beşeri sermaye yatırımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of human capital investments in the scope of development plans implemented in Turkey after 2000
  1. Tez No: 900303
  2. Yazar: ONUR SARPDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türkiye'de uygulanan kalkınma planlarının mercek altına alındığı bir çerçevede beşeri sermaye yatırımlarının önemini ve etkilerini ele almaktadır. Beşeri sermayenin tanımı, özellikleri, etkinliği ve ekonomik büyüme ile ilişkisi gibi temel kavramları incelerken, aynı zamanda beşeri sermayenin kalkınma sürecindeki rolünü vurgulamaktadır. Bu bağlamda, eğitim, sağlık, teknoloji kullanımı ve demokratikleşme gibi unsurların beşeri sermayenin geliştirilmesinde oynadığı kilit rolü vurgulamaktadır. Çalışma, Türkiye'nin 2000 sonrası dönemdeki eğitim, sağlık ve İnsani Gelişme Endeksi (İGE) gibi göstergelerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, ülkenin beşeri sermaye alanındaki mevcut durumunu ve gelecekteki gelişme potansiyelini değerlendirmektedir. Sonuçlar, Türkiye'nin beşeri sermaye alanında yaşanan gelişmeleri ve bu alandaki stratejik iyileştirmeleri tartışarak, kalkınma politikalarının gelecekteki yönelimlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the significance and effects of human capital investments within the scope of development plans implemented in Turkey after 2000. While delving into fundamental concepts such as the definition, characteristics, effectiveness, and relationship with economic growth of human capital, the study also highlights the role of human capital in the development process. In this context, it emphasizes the crucial role of factors such as education, healthcare, technology utilization, and democratization in enhancing human capital. By meticulously analyzing Turkey's post-2000 indicators in education, healthcare, and the Human Development Index (HDI), the research evaluates the current state of the country's human capital and its potential for future development. The findings discuss Turkey's progress in human capital development and strategic improvements in this area, shedding light on the future directions of development policies.