Ahmet Ümit'in polisiye romanlarında suçun sosyolojik analizi
The Analysis of being crime in Ahmet Ümit's detective novels
  1. Tez No: 900306
  2. Yazar: ROJBİN EREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Edebiyat, iyi bir toplum anlatıcısıdır. Edebi eserlerde topluma özgü birçok öğeyi bulmak mümkündür. Bir edebi eser yazıldığı dönemin toplumsal yapısını içinde barındırır. Edebiyatın toplumla olan bu ilişkisi şüphesiz sosyolojinin de edebi eserleri incelemesini gerekli kılmaktadır. Edebiyat eserleri sosyoloji için bir gözlem alanıdır. Edebiyat kendi içinde türlere ayrılmıştır. Bu türler arasında bulunan roman toplumsal öğenin en açık gözlemlendiği alandır. Tarih boyunca her toplumda görülen toplumsal değişime ayak uyduran suç olgusu romanlarda işlenen bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. Suç edebi eserlerde kendine yer edinmiş ve sadece suçun merkezde olduğu bir türün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Suç olgusunu merkezine alan ve suç olgusuna çözülmesi gerekilen bir muamma olarak gören edebi tür polisiye romanlardır. Polisiye romanlar yakın bir geçmişe dayanır. Hızla okunabilen derinliği olmayan bir bilmece aracı olarak algılanan bu tür incelendiğinde toplumsal yapının kodlarını görmek mümkündür. Polisiye roman yazarı Ahmet Ümit eserlerinde cinayet kurgusuyla toplumu, yaşadığı sıkıntıları ve toplumun geçirdiği değişimleri bize yansıtmaktadır. Hem edebiyatın hem de sosyolojinin ilgi alanına giren bu eserlerin sosyolojik bir perspektifle ele alınması önemlidir
Özet (Çeviri)
Literature is a good narrator of society. It is possible to find many elements specific to society in literary works. A literary work contains the social structure of the period in which it was written. This relationship between literature and society undoubtedly requires sociology to examine literary works. Literary works are an observation area for sociology. Literature is divided into genres. Among these genres, the novel is the area where the social element is most clearly observed. The phenomenon of crime, which keeps pace with the social changes seen in every society throughout history, appears as a theme in novels. Crime has found its place in literary works and has led to the emergence of a genre where only crime is at the center. Detective novels are literary genres that focus on the phenomenon of crime and view it as a mystery that needs to be solved. Detective novels date back to a recent past. It is possible to see the codes of the social structure when this genre, which is perceived as a riddle tool that can be read quickly and has no depth, is examined. Detective novelist Ahmet Ümit reflects the society, the troubles it experiences and the changes that the society has undergone through his murder fiction in his works. It is important to consider these works, which are of interest to both literature and sociology, from a sociological perspective.