Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun motivasyonları ve bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of secondary school students' digital gaming motivations and computational thinking skills
  1. Tez No: 900327
  2. Yazar: ŞAYLAN YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, dijital oyunları düzenli olarak oynayan öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin gelişim düzeyini incelemeyi ve bu konudaki ilişkiyi korelasyon analizi yöntemiyle açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinde dijital oyun motivasyonu ile bilgi-işlemsel düşünme becerileri arasındaki ilişkiyi analiz yöntemleri ile incelemektir. Bu bağlamda, dijital oyunları eğlence veya zaman geçirme amacıyla oynayan çocuklar ile dijital oyunları oynamayan çocuklar arasında bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin gelişimi açısından anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Örneklem grubu, Ankara ili Keçiören ilçesindeki okullardan rastgele seçilmiş 293 ortaokul yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu gruba demografik, dijital oyun motivasyonu ve bilgi-işlemsel düşünme becerisi ölçekleri uygulanarak yapılmıştır. Bu tez çalışması sonucunda, dijital oyun oynama motivasyonu ve bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin; dijital oyun türü, oyun oynama süresi, oyun ortamları açısından anlamlı bir fark olup olmadığı ANOVA yöntemiyle, cinsiyet ise T-test yöntemiyle incelenmiştir. Son olarak bilgi-işlemsel düşünme becerisi ile dijital oyun motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı Pearson korelasyon analizi ile ortaya konmuştur. Araştırmalarımız sonucunda, Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi ile Dijital Oyun Motivasyonu arasında belirgin bir ilişki bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, dijital oyun türlerinin, oyun ortamlarının, oyun sürelerinin ve cinsiyetin bilgi-işlemsel düşünme becerisi, dijital oyun motivasyonuna etkisini anlamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the development level of information processing skills of students who play digital games regularly and to reveal the relationship in this regard by using correlation analysis method. The aim of this research is to examine the relationship between digital game motivation and information processing thinking skills in middle school students by using analysis methods. In this context, it was investigated whether there is a significant difference in the development of information processing skills between children who play digital games for fun or to pass the time and children who do not play digital games. The sample group consists of 293 seventh grade students randomly selected from schools in Keçiören district of Ankara. Demographic, digital game motivation and information processing thinking skill scales were applied to this group. As a result of this thesis study, whether there is a significant difference in terms of digital game playing motivation and information processing thinking skills in terms of digital game type, game playing time and game environments was examined by ANOVA method and gender was examined by T-test method. Finally, whether there is a significant relationship between information processing thinking skills and digital game motivation was revealed by Pearson correlation analysis. As a result of our research, it was observed that there was no significant relationship between Computational Thinking Skills and Digital Game Motivation. This study is important in terms of understanding the effects of digital game types, game environments, game durations and gender on computational thinking skills and digital game motivation.